Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Patronul la care am lucrat nu-mi mai da bani!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Patronul la care am lucrat nu-mi mai da bani!

Buna ziua, am lucrat la o firma de care se ocupa cu repartitoare de caldura tamplarie pvc si reabilitari termice din bucuresti pe o perioada de 2 ani cu contract individual de munca pe o perioada nedeterminata la inceput si incet incet patronul ne-a aburit ca o duce rau si sa-l ajutam mai exact sa acceptam in prima faza sa scada salariul din cartea de munca de la 600 cat era,la jumate si sa semnam contracte cu juma de norma si am facuto de mila lui!! si dupa aia ni-la facut de 2 ore adica un contract de 2 ore pe zi dar munceam 8--12 ore si uite asa am ajuns si cu salariul si comisioanele in urma pe care are sa mi-le returneze de peste 3luni in perioada august-octombrie de 2010 mai exact 3740 lei,mentionez ca pot sa scot o foaie ceva cu semnatura directorului ca acea suma este reala si nu fictiva chiar daca eu am lucrat 2 ore pe zi nu mi-am dat demisia nici acum,si stat de plata nu am mai semnat de f mult timp.
Cum pot recupera bani restanti de la acest patron ? si in situatia mea mai sunt cel putin 6 persoane! multumesc:((
Buna ziua dle Silviu,teama mea este ca nu sunt primul care nu si-a luat bani,ci ca are pile,relati,oameni ssmd,si mi-e ca nu rezolv nimic si mai ales ca eu nu lucrez nicaieri si nu am nici bani de cheltuit si cea ce e foarte enervant e ca il intreb pe director cand imi da bani ca au trecut 6 luni de atunci pana astazi si zice:nu stiu nu stiu intraba-l pe patron sa nu-i dau nume!! si el are nr in memore si cand il sun nu rs.au redus personalul la maxim maxim,ne-a indepartat(dat afara) pe toti cei vechi care aveam de luat bani alti au plecat singuri,si are cati va angajati acum si cred ca vrea sa inchida firma!! dar din cate stiu eu a schimbat numele firmei doar o parte din el si ca are datori la banci!
Silviu_P a scris:

Actiune in instanta a firmei si sesizare la ITM
Deasemenea in cadrul actiunii se poate face si chemarea ITM ca parte in proces ceea ce te va putea probabil ajuta mai mult mai ales ca va fi fortat ITM-ul sa dea raspuns in termen nu doar catre tine ci si fata de instanta executand o ancheta mult mai amanuntita asupra faptelor.
Actiunea in instanta pt conflicte de munca este scutita de taxe si se desfasoara in regim de urgenta.

In ce calitate va sta ITM-ul in instanta?
freeelis a scris:

Silviu_P a scris:

Actiune in instanta a firmei si sesizare la ITM
Deasemenea in cadrul actiunii se poate face si chemarea ITM ca parte in proces ceea ce te va putea probabil ajuta mai mult mai ales ca va fi fortat ITM-ul sa dea raspuns in termen nu doar catre tine ci si fata de instanta executand o ancheta mult mai amanuntita asupra faptelor.
Actiunea in instanta pt conflicte de munca este scutita de taxe si se desfasoara in regim de urgenta.

In ce calitate va sta ITM-ul in instanta?

sincer sa fiu nici eu nu mai stiu sigur cum se numea exact calitatea asta un avocat poate sa spuna mai in clar dar cand am avut si eu problema asta in 2009 am primit sfatul de la un avocat ca sa cer sa se constituie ITM-ul ca parte ( ceva asemanator ca parte civila insemna dar nu mai tin bine minte termenul) si asta in special pentru ca exista pe langa problema banilor si neinregistrarea deciziei de incetare pe care o facusem cu articolul 79(8) pentru neplata drepturilor salariale (salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca)
In cererea de modificare privind Citarea ITM e redactat in felul urmator :
"2/ Solicit introducerea in cauza a Inspectoratului Teritorial de Munca Bucuresti, cu sediul in Str. Radu Voda nr. 26-26A, sector 4 care urmeaza a fi citat pentru opozabilitatea hotararii judecatoresti si pentru a inregistra in evidentele sale incetarea contractului de munca incheiat de subsemnatul cu parata SC ............... SRL. "
stelik2k6 a scris:

Buna ziua dle Silviu,teama mea este ca nu sunt primul care nu si-a luat bani,ci ca are pile,relati,oameni ssmd,si mi-e ca nu rezolv nimic si mai ales ca eu nu lucrez nicaieri si nu am nici bani de cheltuit si cea ce e foarte enervant e ca il intreb pe director cand imi da bani ca au trecut 6 luni de atunci pana astazi si zice:nu stiu nu stiu intraba-l pe patron sa nu-i dau nume!! si el are nr in memore si cand il sun nu rs.au redus personalul la maxim maxim,ne-a indepartat(dat afara) pe toti cei vechi care aveam de luat bani alti au plecat singuri,si are cati va angajati acum si cred ca vrea sa inchida firma!! dar din cate stiu eu a schimbat numele firmei doar o parte din el si ca are datori la banci!

Oricate pile are e greu sa te joci cand vine vorba de instanta ca trebuie sa arati in clar cu semnatura ta pe fluturas sau pe stat ca ai luat banii sau viramentul bancar prin care au facut plata si nu prea se baga nimeni asa usor in instanta oricat de pila ar fi .
Daca falsifica semnatura o declari falsa si ceri expertiza.
Dupa ce se castiga procesul daca nu o pune in fapt asa cum au facut la mine se va trece la o notificare prin care i ceri dinou sa iti faca plata conform hotararii judecatoresti definitive si irevocabile trimisa prin recomandata cu confirmare de primire
Daca in 10 zile nu dau raspuns si nu fac plata poti face o plangere penala la politie sau la parchet pentru neexecutarea hotararii judecatoresti.
La politie se misca mai greu la parchet se misca ceva mai repede ca idee.
In momentul ala iti spun sigur ca o sa faca plata ca deja sunt pasibili de amenda penala si chiar puscarie si in consecinta dosar penal ceea ce poate produce imposibilitatea de a mai deschide firma pe teritoriul Romaniei.
Silviu_P a scris:

freeelis a scris:

Silviu_P a scris:

Actiune in instanta a firmei si sesizare la ITM
Deasemenea in cadrul actiunii se poate face si chemarea ITM ca parte in proces ceea ce te va putea probabil ajuta mai mult mai ales ca va fi fortat ITM-ul sa dea raspuns in termen nu doar catre tine ci si fata de instanta executand o ancheta mult mai amanuntita asupra faptelor.
Actiunea in instanta pt conflicte de munca este scutita de taxe si se desfasoara in regim de urgenta.

In ce calitate va sta ITM-ul in instanta?

sincer sa fiu nici eu nu mai stiu sigur cum se numea exact calitatea asta un avocat poate sa spuna mai in clar dar cand am avut si eu problema asta in 2009 am primit sfatul de la un avocat ca sa cer sa se constituie ITM-ul ca parte ( ceva asemanator ca parte civila insemna dar nu mai tin bine minte termenul) si asta in special pentru ca exista pe langa problema banilor si neinregistrarea deciziei de incetare pe care o facusem cu articolul 79(8) pentru neplata drepturilor salariale (salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca)
In cererea de modificare privind Citarea ITM e redactat in felul urmator :
"2/ Solicit introducerea in cauza a Inspectoratului Teritorial de Munca Bucuresti, cu sediul in Str. Radu Voda nr. 26-26A, sector 4 care urmeaza a fi citat pentru opozabilitatea hotararii judecatoresti si pentru a inregistra in evidentele sale incetarea contractului de munca incheiat de subsemnatul cu parata SC ............... SRL. "

Situatia avuta de dvs este alta .. pe cand cea expusa de catre user este total diferita de catre a dvs.
In speta, daca se va solicita introducerea in cauza a ITM-ului i se va respinge cererea pentru lipsa calitatii procesuale.

P.S.
Potrivit Regulamentului de postare, nu este dorita postarea mai multeor mesaje consecutive in aceeasi discutie, cata vreme exista posibilitatea sa editati mesajul anterior (in cele 24 de ore cat poti edita mesajul).