Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Am fost despagubit de RCA sa imi repar masina ! Pot ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Am fost despagubit de RCA sa imi repar masina ! Pot cere daune si pentru perioada in care sta masina in service deoarece m`i se ia dreptul la munca ??

Sunt taximetrist, de curant cineva m-a lovit foarte rau. Reparatia se ridica undeva la 15-16000 lei noi. As vrea sa stiu daca pot cere despagubiri pentru timpul in care mi se ia dreptul la munca datorita saptamanilor necesare repararii autovehiculului. Ce trebuie sa fac pentru asta? :((
@SDIANAVIOLIN a punctat corect , scurt, la subiect. Fara alte tegiversari si povesti.

@MUGUREATZ nu conteaza parerea nescrisa a asiguratorului, dvs. respectati legea si urmati cursul firesc al lucrurilor. nu va la sati deturnat de povesti , aberatii sau alte tehnici de refuz din partea asiguratorului. Fiti transat, hotarat, scurt pe 2.

Nu avem o intelegere verbala. Totul este legal si scris negru pe alb, inregistrat, valabil.
In Ordinul 5 al CSA, cap. II - Riscurile acoperite si excluderile este art. 26, alin 1. lit. c: ...........se acorda despagubiri, in forma baneasca pentru .... lit. c) pagube consecinta a lipsei de folosinta a vehiculului. - asta este baza legala din care rezulta ca puteti baneficia de acest tip de despagubire.