Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale AJUTOOOOR! contract inchiriere cu P.F. , PROBLEME MARI ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

AJUTOOOOR! contract inchiriere cu P.F. , PROBLEME MARI CU PROPRIETARII

Am incheiat in luna ianuarie un contract cu o persoana fizica pe o perioada de 8 ani, tot odata achitand chiria in avans pana in luna iunie. Am amenajat spatiul, l-am utilat/dotat ( am investit o suma frumusica), mi-am depus toata documentatia ptr obtinerea de autorizatii/avize, mi-am angajat personal cu c.m, dar ....ZILELE TRECUTE AM GASIT LACAT PE USA/BUTUC SCHIMBAT. Am luat legatura cu proprietarul acesta spunandu-mi ca doreste sa rezilieze contractul si sa-mi returneze banii ptr ultima luna (luna mai) Cerand explicatii, mi-a argumentat cu o discutie in contradictoriu mai veche, spunand ca "ii este frica sa mai continue colaborarea".
-CE ESTE DE FACUT?
-ARE DREPTUL PROPRIETARUL SA-MI INCHIDA ACCESUL LA BUNUL INCHIRIAT?
-IN CAZUL IN CARE SE AJUNGE LA ORGANELE JUDECATORESTI, AM DREPT DE FOLOSINTA A BUNULUI INCHIRIAT PANA LA O HOTARARE JUDECATOREASCA IREVOCABILA SI DEFINITIVA?
-IN CE CONDITII SE POATE REZILIA UN CONTRACT DE INCHIRIERE, NUMAI CAND PROPRIETARUL DORESTE ACEST LUCRU?
Mentionez ca, contractul este inregistrat la administratia financiara , iar eu nu am incalcat nicio clauza mentionata in contract, toate facturile de utilitati sunt achitate la zi.

in asteptarea unui raspuns cat mai complet si clar.

hambra a scris:

pot inscrie contractul in cartea funciara, chiar daca proprietarul nu mai este deacord?

Da, nu este necesar acordul proprietarului pentru notarea contractului in CF.:D
Se prezuma ca prin semnarea contractului si-a dat acordul. E preferabil sa aveti copie legalizata la notar dupa contract anexata la cerere.

Atentie, pana la urma daca este de rea credinta, poate refuza si sa incaseze banii pe care ii aduce postasul acasa...nu doar cei pe care doriti sa ii platiti dvs. personal. In caz de retur a mandatului, consemnati banii la CEC-pe numele proprietarului ca beneficiar. Veti primi o recipisa pe care o pastrati si il anuntati prin recomandata cu confirmare de primire despre nr. de cont si agentia CEC unde ati consemnat banii pe numele lui.
hambra a scris:

Am incheiat in luna ianuarie un contract cu o persoana fizica pe o perioada de 8 ani, tot odata achitand chiria in avans pana in luna iunie. Am amenajat spatiul, l-am utilat/dotat ( am investit o suma frumusica), mi-am depus toata documentatia ptr obtinerea de autorizatii/avize, mi-am angajat personal cu c.m, dar ....ZILELE TRECUTE AM GASIT LACAT PE USA/BUTUC SCHIMBAT. Am luat legatura cu proprietarul acesta spunandu-mi ca doreste sa rezilieze contractul si sa-mi returneze banii ptr ultima luna (luna mai) Cerand explicatii, mi-a argumentat cu o discutie in contradictoriu mai veche, spunand ca "ii este frica sa mai continue colaborarea".
-CE ESTE DE FACUT?
-ARE DREPTUL PROPRIETARUL SA-MI INCHIDA ACCESUL LA BUNUL INCHIRIAT?
-IN CAZUL IN CARE SE AJUNGE LA ORGANELE JUDECATORESTI, AM DREPT DE FOLOSINTA A BUNULUI INCHIRIAT PANA LA O HOTARARE JUDECATOREASCA IREVOCABILA SI DEFINITIVA?
-IN CE CONDITII SE POATE REZILIA UN CONTRACT DE INCHIRIERE, NUMAI CAND PROPRIETARUL DORESTE ACEST LUCRU?
Mentionez ca, contractul este inregistrat la administratia financiara , iar eu nu am incalcat nicio clauza mentionata in contract, toate facturile de utilitati sunt achitate la zi.

1. Notificaţi în scris proprietarul că vă tulbură folosinţa şi în cazul în care nu vă va permite intrarea în locuinţa închiriată veţi face plângere penală pentru tulburare de posesie, urmând a suporta pe lângă cheltuielile ocazionate de acest proces şi daunele materiale pe care le veţi suferi.
2. Nu are dreptul să vă restricţioneze accesul atâta timp cât aveţi un contract legal încheiat, cât acesta este înregistrat şi la Administraţia financiară. Atenţie însă la scopul închirierii sau la anumite interdicţii stipulate în contract, ca de exemplu: scopul locuinţei este acela de locuinţă şi nu de sediu comercial al unei firme în care se desfăşoară o activitate comercială, poate vi se interzice desfăşurarea unei activităţi în mod expres etc. În toate cazurile, acest contract, dacă este vorba de încălcarea unei obligaţii stabilită în mod expres de proprietar, se poate rezilia numai prin intermediul instanţei de judecată! iar până la rămânerea definitivă şi irevocabilă a hotărârii aveţi dreptul de a folosi acel bun.
3. Contractul nu poate fi reziliat de drept la iniţiativa uneia dintre părţi, decât dacă este stipulat în mod clar acest drept şi motivul pentru care proprietarul este îndreptăţit la aceasta. Totuşi trebuie o hotărâre judecătorească pentru a dovedi îndeplinirea condiţiei impuse prin contract ceea ce dă dreptul locatorului de a solicita rezilierea.
ªi eu vă recomand notarea în CF a contractului de închiriere, se achită 60 RON şi se depune cerere şi copia legalizată a contractului de închiriere. Acest demers nu are nici o legătură cu acordul proprietarului de notare în CF. Oricum, un exemplar de pe încheierea de cf va fi comunicat şi proprietarului şi dv., încheiere ce poate fi contestată în instanţă în 15 zile de la comunicare. Contestaţia o poate face proprietarul dar trebuie să dovedească motivele care stau la baza acesteia pentru a-i fi admisă.
Notarea se face pentru opozabilitatea contractului faţă de terţi.