Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatii/avize , activitate cateing
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatii/avize , activitate cateing

Buna ziua!
de ceva timp mi-am deschis o societate com. , domeniul de activitate fiind catering, tot odata am inchiriat si un sp. com.
intrebare:- ce autorizatii/avize imi trebuiesc ptr a putea functiona?
- ce acte imi trebuiesc si unde trebuie depuse ?
- care sunt pasii de urmat ( ex primul lucru , trebuie sa declari punctul de lucru sau obtinerea c.i.f. , etc, etc)
Va rog un raspuns cat mai clar
MULTUMIRI ANTICIPATE.

edys_cafe a scris:

Buna ziua!
de ceva timp mi-am deschis o societate com. , domeniul de activitate fiind catering, tot odata am inchiriat si un sp. com.
intrebare:- ce autorizatii/avize imi trebuiesc ptr a putea functiona?
- ce acte imi trebuiesc si unde trebuie depuse ?
- care sunt pasii de urmat ( ex primul lucru , trebuie sa declari punctul de lucru sau obtinerea c.i.f. , etc, etc)
Va rog un raspuns cat mai clar
MULTUMIRI ANTICIPATE.

Autorizatie de functionare sanitar veterinara pentru activitatea de catering,
Declararea punctului de lucru atat la ORC cat si la Admin. financiara.
elis a scris
Unitatile tip catering sunt supuse aprobarii si controlului sanitar veterinar si pentru siguranta alimentelor conform prevederilor Ord. ANSVSA nr. 139/2004 privind aprobarea Normei sanitare veterinare şi pentru siguranţa alimentelor privind procedura de aprobare sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentelor a activităţilor desfăşurate de persoanele juridice definite conform art. 2 din Legea nr. 359/2004, cu modificările şi completările ulterioare.
Conditiile generale de igiena pentru functionarea unitatilor tip catering sunt prevazute in Legea nr. 150/2004 privind siguranţa alimentelor, modificata si completata cu Legea nr.412/2004, HG.1198/2002 privind aprobarea Normelor de igienă a produselor alimentare si Ord. MAAP nr. 322/2003 pentru aprobarea Normei sanitare veterinare privind condiţiile de sănătate care reglementează producerea şi comercializarea produselor din carne şi a altor produse de origine animală.
Totodata, incepand cu 01.10.2006 a intrat in vigoare HG nr. 924/2005 privind aprobarea Regulilor generale pentru igiena produselor alimentare, care transpune Regulamentul Parlamentului European si al Consiliului nr. 852/2004 privind igiena produselor alimentare
Am citit cu atentie (si cu rabdare) toate legile/ordonantele enumerate de dvs. , dar IN NICIUNA , nu este scris ceva concret.
Ce ma intereseaza pe mine ,EX : depozitarea alimentelor se face dupa cum urmeaza......
: ptr transportarea alimentelor trebuie sa indeplinesti urmatoarele conditii ......
- sp in care se prepara mancarea trebuie sa indeplineasca urmatoarele .........
- spalatorul de vesela nu trebuie sa fie acelasi cu spalatorul de carne, etc
- sp de preparare sau depozitare trebuie sa aiba ......, x frigidere, x spalatoare , etc
- angajatul trebuie sa aiba toaleta/dus , etc, etc
- angajatul sa aiba urmatoarele analize ..........
- sp sa fie dotat cu stingator, si eu mai stiu cu ce
-

ma intereseaza daca exista o lege /ordonanta CLARA, sau macar un ghid informativ

cu respect si in speranta ca ma poate indruma cineva CAT MAI CLAR
Mergeţi la direcţia sanitar veterinară şi aceştia vă vor oferi mai multe detalii.
nelamurire : este considerata activitate de tip catering organizarea pauzelor de cafea la seminarii si conferinte ? Cafeaua / ceaiul servite sunt instant-uri iar apa folosita provine din dozatoare, patiseria sau produsele de cofetarie sunt cumparate de la cofetarii care detin autorizatiile necesare si sunt doar puse pe masa de catre noi . Practic noi nu producem alimente ci doar le "desfacem" pe masa .
Ce tip de autorizatii sunt necesare unei astfel de activitati ?