Forum Discuţii juridice Executare silită lamurire
Discuție deschisă în Executare silită

lamurire

As dori sa-mi spuna cineva in cunostinta de cauza, ce se intampla daca primesc somatie de la un executor judecatoresc si nu ma prezint la el. Care sunt pasii pe care ii face: vine pur si simplu la usa sau face verificari inainte sa vada daca detin imobilul pe numele meu?
ce priveste respectiva somatie?executare silita?are un titlu executoriu in acest sens?
Sunt executori care vor face destul de repede si un termen de executare, cautandu-va personal la domiciliu. Oricum se intreprind deja masuri de cercetare si de identificare a bunurilor care sunt pe numele dvs., a conturilor bancare cu disponibil, la institutiile abilitate. In anumite situatii puteti fi amendat pentru neprezentare, conform art. 373 indice 1 alin. 8 C.pr.civ.

Aceste aspecte sunt de ordin general, fiind foarte important sa ne comunicati textul somatiei.
foarte curand (daca nu au facut-o deja ) o sa se intereseze la itm de locul de munca pentru a pune poprire pe salariu.
cel putin asa am vazut la un cunoscut de-al meu ca a procedat executorul judecatoresc.