avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Astept sfaturi, va rog!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Astept sfaturi, va rog!

Buna ziua, ma adresez tuturor celor care ma pot ajuta cu un sfat.Pe scurt, de 3 ani si jumatate, parintii mei au divortat, eu am fost incredintata spre crestere mamei mele, iar tatal meu s-a oferit in instanta sa-mi acorde o pensie alimentara in valoare de 500 lei.Aceasta pensie alimentara, nu am primit-o decat 6 luni, dupa care a rupt legatura cu mine, cu toate ca stam in aceeasi casa, el ne adreseaza injurii atat mie cat si mamei mele........este inadmisibil ca in secolul nostru sa traim astfel de probleme.
De aceea va rog, ajutati-ma si spuneti-mi unde as putea sa gasesc un centru, o institutie unde sa apelez pentru linistea noastra, deoarece in fiecare seara ne terorizeaza, ne ameninta cu moartea, Politia a venit mereu.....i-au dat amenzi insa nu se potoleste...Va rog din suflet..poate exista si solutie la marea mea problema.Tin sa mentionez ca am aproape 20 de ani......Multumesc!!!
Si pentru moment, e suficienta o plangere penala?
daca veti face plangere penala, se va suspenda procesul de partaj . sincer, mare lucru cu plangerea penala nu veti rezolva. cel mult o amenda penala care probabil va fi un motiv in plus pt. tatal dvs. sa se poarte si mai urat cu dvs. si mama ..
incercati sa-l evitati pe cat posibil pana la finalizarea procesului de partaj .
roxanel a scris:

daca veti face plangere penala, se va suspenda procesul de partaj . sincer, mare lucru cu plangerea penala nu veti rezolva. cel mult o amenda penala care probabil va fi un motiv in plus pt. tatal dvs. sa se poarte si mai urat cu dvs. si mama ..
incercati sa-l evitati pe cat posibil pana la finalizarea procesului de partaj .


Asta chiar nu ma asteptam sa aud de la un avocat! adica ce trebuie sa fac?in propria mea casa sa traiesc cu frica in san si eu si mama mea pana cand "Justitia suprema" din Romania ne va face dreptate? Daca el ma ameninta cu moartea sa nu depun plangere penala?Asta ar insemna ca eu sunt constienta de faptul ca ma poate omori oricand, si stau cu mainile in san asteptand sa se intample ......... decat sa dati astfel de sfaturi, mai bine ganditi-va de doua ori. Oricum, multumesc pt efortul de a scrie #-o
Raspunsul ti-a fost dat "din practica",daca vrei sa citesti printre randuri...Ca noi toti,poate ai invatat si tu la scoala ca una este teoria si alta practica. Nu ai fost indemnata sa nu faci plangere penala,ti s-a oferit "din practica" un eventual raspuns la demersul tau. Din pacate, acelasi lucru pot sa ti-l confirm si eu, din propria experienta.
Mai sigura este plangerea penala pentru neplata pensiei alimentare.
Ati solicitat evacuarea tatalui pe ordonanta presedintiala pentru imposibilitatea de a locui cu acesta?
INca sunteti intretinuta de el, adica aveti pensie stabilita si dupa 18 ani?
Ati fost cu hotararea de pensie la un executor?
ADica, ce vreau sa va arat cu toate astea: daca va face zile negre, faceti-i nopti albe!

Cu plangerea penala, asa e, mare lucru nu o fi, depinde insa ce martori aveti, cine si cati cunosc situatia sau cine l-a auzit. Daca numai dv. si mama, sansele sunt mici, daca insa si altcineva, ok, mergeti mai departe. Daca nu l-at auzit decat voi doua, faceti posibil sa il mai auda cineva. Real, nu din discutiile cu dv. sa cunoasca situatia.
Insa e dificil fara sa aveti un avocat penalist care sa stie cum sa discute cu organele de cercetare si sa insiste pentru solutionarea intr-un termen rezonabil.
Apoi ii spuneti: mon cher, ai plangere pentru amenintare, o sa iei cu suspendare; daca atunci iti mai facem si pentru neplata pensie... te muti de aci direct la mititica! :D
Aceasta este o amenintare cu aplicarea legii, ceea ce e perfect legal si corect.

Pentru colega: nu imi vine sa cred ca un proces penal pentru amenintare poate suspenda un partaj civil; pe ce baze? Penalul tine in loc civilul, dar daca exista o conexiune stransa intre ele si daca solutia pe civil ar depinde de cea pe penal.
Or aici, cu ce influienteaza instanta civila daca mama si fiica sunt amenintate ori ba? Ca nu pricipesc...

Alte discuții în legătură

Divort violenta domestica AndreeaC90 AndreeaC90 Buna ziua V-as ruga daca se poate să ma ajutati cu niste sfaturi legate de situația mamei mele, care doreste sa divorteze de tatăl meu, o persoana ... (vezi toată discuția)
Scandal in familie bandi2 bandi2 buna. as vrea sa intreb...soara mea are un prieten,cara sta cu noi,adica eu si mama,in casa,nu are nici flotant..si mereu ma ameninta,injura,da in catel cu ... (vezi toată discuția)
Tata vitreg andreea carmen andreea carmen buna seara ma numesc Carmen am 23 de ani, se de 8 ani de zile am un tata vitreg, in ultimul timp a inceput sa faca scandal sa o ameninte pe mama ca o omoara, ... (vezi toată discuția)