Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... credit cu asigurare de viata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

credit cu asigurare de viata

o persoana scoate un credit, coplatitor este sotia acestuia , fiind mai tanara (?) se încheie polita de asigurare pe numele acesteia. dupa 2 ani de la data acordarii creditului cei doi divorteaza fara însa a face partajul, ei avand un bun imobil împreuna. la 2 ani de la divort titularul creditului decedeaza. evident ca fiind asigurarea facuta pe coplatitor nu i se acorda de catre asigurator nici o despagubire. Coplatitoarea (fosta sotie) ramane sa achite creditul în continuare?! partajul îl va face cu mestenitorii legali adica parinti si fratele defunctului . ceea ce nu pot eu întelege este acea asigurare facuta pe coplatitor. este legal? adica banca acorda un credit unei persoane neasigurate?
credeti ca o actiune în instanta ar putea face ceva pt aceasta coplatitoare. mentionez ca aceasta nu are nici un venit iar banaca solicita plata ratelor. daca aveti sugestii sau cunostinta despre un caz similar....
Am un caz identic cu al doamnei. Credit cu asigurare de viata facuta pe numele coplatitorului. Deci sa inteleg ca in urma decesului imprumutatului, coplatitorul va plati tot? Imi puteti indica legea unde scrie asta va rog
Obligatia de plata a coplatitorului rezulta din clauzele contractului de credit.
Contractul este legea partilor.