Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Daca titularul unui credit decedeaza si acesta are un ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Daca titularul unui credit decedeaza si acesta are un coplatitor,ce se intampla cu creditul?

Buna ziua,
Socrul meu detinea un credit si avdecedat anul trecut.Soacra mea este coplatitorul creditului (a semnat ca si coplatitor pe contractul de credit).Intrebarea este,daca are asigurare de viata,firma de asigurari despagubeste creditul sau datoria este preluata de coplatitor?Am fost la banca sa ducem certificatul de deces si sa ne spuna ce avem de facut dar fara succes.
Va multumesc,
Asigurarea de viata este facuta pentru creditul respectiv?
Nu aveti contractul de credit si polita sa vedeti conditiile asigurarii?
Da,asigurarea era facuta la creditul respectiv.
Din pacate nu mai avem contractul si asigurarea :( dar stim de la coplatitor ca exista asigurare de viata.
Am solicitat la banca certificatul de asigurare si vom stii sigur atunci dar ma interesa daca se dezpagubeste in cazul in care exista un coplatitor la credit :(.Nu mi se pare normal sa obligi pe cineva sa preia un credit,poate chiar nu isi permite sa il achite :(