Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune

pe scurt , am cumparat un telefon de la o persoana din alt oras prin intermediul postei romane. cand primesc coletul nu era nimic care sa aiba legatura cu vreun telefon . ce pot face in cazul acesta ? rog raspuns urgent . va multumesc
Daca sunteti sigura ca persoana v-a trimis efectiv telefonul , ambele parti depuneti plangere si faceti cercetari la oficiile postale .
Formulati plangere penala pentru ifnractiunea de inselaciune
prevazuta de art. 215 C.pen.
in czul dvs, relente ca si probe sunt discutiile purtate cu respectiva persoana privind :
-obiectul vanzarii(in speta telefonul mobil)
-pretul stabilit probabil dupa o negociere
-modalitatea de remiterea produsului,etc
din cate am inteles,a-ti tratat cu o persoane fizica.daca asa stau lucrurile, cu probele mentionate mai sus faceti de urgenta o plangere impotriva persoanei si in acelasi timp sa prezentati coletul la politie pentru a se face o eventuala expertiza( a se remarca daca a fost deschis coletul de mai multe ori,etc.
plangerea poate fi motivata, invocand ca baza legala art 215 c pen
treaba e ca eu am purtat discutii cu persoana respectiva pe messenger. nu stiu daca proba aceasta poate fi valabila. acum,de cand am primit coletul,cel care l-a pus nu mai da niciun semn. si in loc de telefon , am primit un ... stick :( . pe hartia emisa de la posta este bifat 'electronice' . va multumesc pentru raspunsuri