Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... despabubiri ????
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

despabubiri ????

Buna seara! in urma unui accident rutier in care fiica mea a murit, am cerut despagubiri materiale in valoare de 50 000 de euro si morale in valoare de 150 000 de euro. In urma procesului, instanta a stabilit ca am dreptul la despagubiri morale 30 000 euro si atat - despre cele materiale nevorbindu-se deloc. As putea face recurs? unde? cum se procedeaza? am neaparata nevoie de avocat sau pot formula singur cererea? multumesc!
Ati avut inscrisuri doveditoare pentru daunele materiale solicitate? Pentru ca daunele materiale trebuie dovedite pentru ca instanta sa le acorde.
Daca nu sunteti multumita de solutie sigur ca puteti sa faceti recurs ... in care o sa aratati de ce considerati ca este ilegala solutia primei instante.
multumesc pentru raspuns! nu am pastrat facturi sau chitante care sa dovedeasca cheltuielile cu medicamente sau cu inmormantarea! dar am crezut ca era de la sine inteles ca au existat asemenea cheltuieli. fara acestea nu pot face recursul?
Orice pretentie a dvs,inclusiv cea de despagubiri civile,trebuie dovedita cu probe.
Faptul ca insiruiti niste sume,fara ca nimeni sa poata sa verifice cuantumul acestora din actele doveditoare,din alte probe,nu inseamna ca,cererea dvs va fi admisa.
Instanta de judecata,fata de faptul ca nu v-ati dovedit pretentiile in niciun fel si doar le-ati formulat,vi le-a respins in mod corect ca nefiind dovedite
in primul rand,doresc sa imi exprim si eu condoleantele mele pentru marea pierdere suferita....
in ce priveste cele exprimate de dvs:
10 suma de bani acordata ca despagubiri morale este mica.este posibil sa obtineti o suma mai paroape de ce-a solicitata
2in ce privesc cheltuielile materiale,ele trebuiau obligatoriu acordate, in ceea ce priveste
-cheltuielile de inmormantare(chiar daca nu exista chitante edificatoare pentru tot, se poate prezuma ca o inmormantare se cifreaza in jur de minimum 20000 lei);de asemenea,trebuie luate inconsiderare si cele ce presupun cheltuielile pentru pomenire asa cum este datina si obiceiul nostru stramosesc si religios.
daca a fost victima unui accident de masina, a-ti avut inspiratia sa chemati in garantie societatea de asigurare a celui la care era asigurat si a comis accidentul?
aveti grija sa va incadrati in termenul de recurs, sa nu pierdeti acest drept.
inca o data,sincere condoleante.....
gabriel z a scris:

in primul rand,doresc sa imi exprim si eu condoleantele mele pentru marea pierdere suferita....
in ce priveste cele exprimate de dvs:
10 suma de bani acordata ca despagubiri morale este mica.este posibil sa obtineti o suma mai paroape de ce-a solicitata
2in ce privesc cheltuielile materiale,ele trebuiau obligatoriu acordate, in ceea ce priveste
-cheltuielile de inmormantare(chiar daca nu exista chitante edificatoare pentru tot, se poate prezuma ca o inmormantare se cifreaza in jur de minimum 20000 lei);de asemenea,trebuie luate inconsiderare si cele ce presupun cheltuielile pentru pomenire asa cum este datina si obiceiul nostru stramosesc si religios.
daca a fost victima unui accident de masina, a-ti avut inspiratia sa chemati in garantie societatea de asigurare a celui la care era asigurat si a comis accidentul?
aveti grija sa va incadrati in termenul de recurs, sa nu pierdeti acest drept.
inca o data,sincere condoleante.....

Perfect de acord.
Cred ca si judecatorul stie ce urmeaza dupa un deces,si cam cat costa.
Unele chitante se pot scoate,dar unele nu.
Preotul nu prea da chitante..Romania,ati uitat?