Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea prin tribunal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea prin tribunal

Buna ziua.Tatal meu a murit acum 8 ani.Avea un apartament, al carui proprietar unic era .Suntem 2 surori.Nu am facut succesiunea pana acum.Am hotarat ca apartamentul sa-i ramana uneia dintre noi.Se mai poate face acum, dupa atata timp succesiunea prin tribunal?Daca da, stiti aproximativ cat ar fi taxele sau impozitul(o valoare estimata de 40000E)?Daca nu, ce mai pot sa fac?Stiu ca la notariat este f.scump.Multumesc anticipat!
nu e musai ca succesiunea dezbatuta la un birou notarial sa fie mai scumpa decat cea dezbatuta in instanta, ba din contra. Pe langa aceasta procedura succesorala notariala este mult mai rapida.
pPezentati-va la un birou notarial (sau eventual la doua) si solicitati un calcul, nu va costa nimic si puteti lua o hotarare in cunostinta de cauza.
veti avea de platit onorariul notarial calculat in functie de valoarea de expertiza a apartamentului si un impozit de 1% raportat la aceeasi valoare pentru ca nu ati dezbatut succesiunea in termen de doi ani. pentru a evita alte costuri, daca v-ati hotarat careia dintre dumneavoastra sa ramana apartamentul si sunteti perfect sigura ca alte bunuri nu mai sunt de mostenit/nu prezinta interes, una dintre dvs ar putea renunta la succesiune pentru ca cealalta sa dobandeasca de la bun inceput cota intreaga, eliminand necesitatea unui partaj ulterior.
Actiunea de partaj este imprescriptibila, asa ca
o puteti formula oricand la instanta competenta.
Taxa de timbru este de 3%.