Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Despagubiri accident de muca fatal la Casa Poporului
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Despagubiri accident de muca fatal la Casa Poporului

Buna,as vrea sa stiu daca se da despagubiri dupa urmas care a decedat la Casa Poporului.
Tatal sotiei mele a muncit ca sofer la Casa Poporului.Cred ca in 06.02.1989 a decedat la locul de munca.Cei de la protectia muncii i-au spus sotiei decedatului ca a cazut intr-un put de lift,si ca a fost accident de munca.
Daca se da despagubiri as fi interesat unde ma incadrez.Exista o firma de avocatura special pentru aceste cazuri?
Mentionez ca nici sotia nici copii nu au primit pensie de urmas sau alte benificii.
Va multumesc.
radu3377, utilizator
Conform Decretului 167/1958, alin.3, termenul general de prescripţie extinctiva este de trei ani de la aflarea circumstantelor care v-au produs daune. Deci s-a cam prescris dreptul de a cere daune :(.

In legatura cu pensia de urmas, intrebati in Dreptul muncii, daca puteti obtine ceva, tot doar din ultimii 3 ani veti obtine.