avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna seara! Am si eu o nelamurire: acum 10 ani a decedat mama; s-a facut succesiunea, ramanand eu si tata coproprietari pe un apartament si o masina. Tata s-a recasatorit de 8 ani cu cineva care are 4 copii (niciunul minor) si as vrea sa stiu daca actuala lui sotie (si copiii acesteia) ar avea dreptul la mostenire dupa moartea tatalui meu.Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: lazu , utilizator 22:16, 10 Februarie 2011
Va multumesc frumos! Deci, oricum ar fi, sotia are drept de succesiune...
In caz de deces al tatalui, sotia mosteneste 1/4 din bunuri si dvs. restul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezerva mostenirii - cat se poate intinde testatorul Qubik Qubik Concret: sunt 2 copii, majori. Mama a decedat acum 20 de ani. Copiii , majori la decesul mamei au renunțat la mostenire. Tatal a devenit astfel unic ... (vezi toată discuția)
Cum pot deveni singurul mostenitor al tatalui meu mausica mausica Buna ziua, mama mea a decedat cu mult timp in urma, tatal meu s-a recasatorit (toate bunurile proprietate le-a dobandit in actuala casatorie) si nu are copii ... (vezi toată discuția)
Succesiune soți Adi. M. P. Adi. M. P. Bună ziua. Care sunt drepturile de succesiune ale intre soți. În cazul nostru : sotul are doi copii din căsătorii anterioare. Deține o casa cumarata pe ... (vezi toată discuția)