Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna seara! Am si eu o nelamurire: acum 10 ani a decedat mama; s-a facut succesiunea, ramanand eu si tata coproprietari pe un apartament si o masina. Tata s-a recasatorit de 8 ani cu cineva care are 4 copii (niciunul minor) si as vrea sa stiu daca actuala lui sotie (si copiii acesteia) ar avea dreptul la mostenire dupa moartea tatalui meu.Multumesc frumos!
Va multumesc frumos! Deci, oricum ar fi, sotia are drept de succesiune...
In caz de deces al tatalui, sotia mosteneste 1/4 din bunuri si dvs. restul.