avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... recuperare permis conducere anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

recuperare permis conducere anulat

Buna!Pe data de 20 aprilie 2009 am fost oprit in trafic de un echipaj de la politia rutiera si am fost gasit conducand cu o alcoolemie de 0,83 in aer respectiv 1,85 in sange.M-i s-a intocmit dosar penal si am primit o pedeapsa de 4 luni cu suspendare ramasa definitiva pe data de 23 februarie 2010.Acum as dori sa sti ce trebuie sa fac pentru a reintra in posesia permisului de conducere.Am inteles ca la un an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti cu pedeapsa cu suspendare as putea sa dau iar de permis, ce as dori sa stiu e care sunt pasii care trebuie facuti in aceasta situatie.Va multumesc.#-o
Cel mai recent răspuns: daio73 , utilizator 22:02, 11 Februarie 2011
Trebuie sa mergeti la serviciul de inmatriculari si permise unde veti obtine toate informatiile. Trebuie sa faceti aceleasi lucruri ca si prima data cand ati dat de permis: ore de conducere, dosar, analize medicale, test scris si in trafic, etc.
Succes!
In termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii,nu de la pronuntarea ei,puteti introduce actele pentru a da examenul necesar redobandirii permisului de conducere,la politia rutiera de pe raza domiciliului dvs
Pasii ca la obtinerea unui permis nou dar cu mentiunea ca nu mai faceti ore de conducere ci doar ore de legislatie.WWW.prefecturabucuresti.ro sectiunea examen auto aveti detalii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcoolemie si numere expirate piticot78 piticot78 Am fost oprit de un echipaj de politie, am fost rugat sa prezint documentele, si am fost testat cu cu etilotestul. Nu au fost bune nici una. Aveam o alcoolemie ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie al3xandru al3xandru buna ziua. am si eu o intrebare! am fost prins de politia rutiera conducand in stare de ebrietate.am suflat in fiola si am fost depistat cu alcoolemie de 0,71 ... (vezi toată discuția)
Condamnat cu suspendare pentru ucidere din culpa pt un accident ... stefan42 stefan42 Condamnat cu suspendare pentru ucidere din culpa pt un accident rutier cu decesul victimei. Pe timpul cercetărilor cât și pe timpul judecății nu am avut ... (vezi toată discuția)