Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neprezentare martor la proces de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neprezentare martor la proces de divort

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie. Sunt chemat ca martor la un proces de divort, in alta localitate, destul de departe. Am primit prima citatie, nu am putut sa ajung, acum am primit si a doua citatie. Eu nu pot ajunge la proces deoarece nu dispun de banii necesari pentru deplasare sau cazare, si nici persoana care m-a propus ca martor.Dupa cate citatii imi vine amenda? Cum se procedeaza?
Nu este obligatoriu sa fiti amendat, dar se poate insa cere incuviintarea instantei pentru inlocuirea d-voastra.
Inlocuirea martorilor poate fi dispusa numai in conditiile prev de art.186 al. 2 c.proc.civ.
Art. 186
Inlocuirea martorilor nu se va incuviinta decat in caz de moarte, disparitie sau motive bine intemeiate.
Persoana care v-a propus ca martor trebuia sa discute inainte cu dvs.
Acum dvs. riscati o amenda si persoana respectiva o decadere din proba cu martori.