Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... decadere din termen
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

decadere din termen

In cazul in care uneia din partile aflate in proces este intrebatade de catre judecator (ambele parti fiind prezente si asistate,reprezentate de aparator) daca depune lista cu martori la acel termen iar aceasta isi ia obligatia sa o depuna lista in 5 zile si nu o face , nu decade din termenul de a putea propune proba respectiva? Partea opusa poate invoca exectia tardivitatii chiar daca vine cu lista la termenul urmator?
Codul de Procedură civilă, A§ 4. Dovada cu martori
Art. 186. - Cand instanta a incuviintat dovada cu martori, ea va dispune ascultarea acelora care au fost propusi prin cerere si intampinare.
In cazurile prevazute de art. 138 pct. 2 si 4, lista martorilor se va depune, sub pedeapsa decaderii, in termen de 5 zile de la incuviintare.
Inlocuirea martorilor nu se va incuviinta decat in caz de moarte, disparitie sau motive bine intemeiate, in care caz, lista se va depune in termenul si sub pedeapsa mai sus-aratate.
Decaderea din dovada cu martori pentru neindeplinirea obligatiilor prevazute de art. 170 se acopera daca acestia se infatiseaza la termenul sorocit pentru ascultarea lor.
adica ce se intelege din cup art 170 cod pr civ?
C.Proc.Civ., art. 170.
- Cand s-a incuviintat o cercetare locala, expertiza sau dovada cu martori, partea care a propus-o este obligata ca, in termen de 5 zile de la incuviintare, sa depuna suma statornicita de instanta pentru cheltuielile de cercetare, drumul si despagubirea martorilor sau plata expertului; recipisa se va depune la grefa instantei.
Cand s-au incuviintat partilor dovezi potrivit dispozitiilor art. 138 pct. 2 si 4, termenul de mai sus poate fi prelungit pana la 15 zile.
Neindeplinirea acestor obligatii atrage decaderea, pentru acea instanta, din dovada incuviintata.
Depunerea sumei se va putea insa face si dupa implinirea termenului, daca prin aceasta nu se amana judecata.