Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Teapa?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Teapa?

Va rog sa ma ajutati daca puteti. Lucrez la o firma si sunt platit salar fix + comision. dupa ce s-a schimbat contabilul sef, vor sa-mi retina din salar o suma destul de mare pe motivul ca contabilul vechi a gresit in calcularea salarului. Este legal asa ceva?
Daca dvs. nu recunoasteti suma pretinsa ca fiindi achitata in plus de angajator, nu este legal sa va retina din salariu, inainte de a obtine o hotarare judecatoreasca in acest sens, unde vor trebui sa dovedeasca de unde rezulta suma achitata dvs. dar nedatorata.
Vor fi aplicabile dis. art.272, 273, 274, 275 codul muncii.
helmut72 a scris:

Va rog sa ma ajutati daca puteti. Lucrez la o firma si sunt platit salar fix + comision. dupa ce s-a schimbat contabilul sef, vor sa-mi retina din salar o suma destul de mare pe motivul ca contabilul vechi a gresit in calcularea salarului. Este legal asa ceva?

In conditiile in care salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
In acest sens, angajatorul va trebui sa stabileasca mai intai suma pe care ati incasat-o in plus si apoi modul cum aceasta suma o va recupera.
Trebuie sa aiba in vedere ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fără a putea depăşi împreună cu
celelalte reţineri pe care le-ar avea cel în cauză, jumătate din salariul respectiv.