avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1552 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Teapa?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Teapa?

Va rog sa ma ajutati daca puteti. Lucrez la o firma si sunt platit salar fix + comision. dupa ce s-a schimbat contabilul sef, vor sa-mi retina din salar o suma destul de mare pe motivul ca contabilul vechi a gresit in calcularea salarului. Este legal asa ceva?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:30, 7 Mai 2008
Daca dvs. nu recunoasteti suma pretinsa ca fiindi achitata in plus de angajator, nu este legal sa va retina din salariu, inainte de a obtine o hotarare judecatoreasca in acest sens, unde vor trebui sa dovedeasca de unde rezulta suma achitata dvs. dar nedatorata.
Vor fi aplicabile dis. art.272, 273, 274, 275 codul muncii.
helmut72 a scris:

Va rog sa ma ajutati daca puteti. Lucrez la o firma si sunt platit salar fix + comision. dupa ce s-a schimbat contabilul sef, vor sa-mi retina din salar o suma destul de mare pe motivul ca contabilul vechi a gresit in calcularea salarului. Este legal asa ceva?


In conditiile in care salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
In acest sens, angajatorul va trebui sa stabileasca mai intai suma pe care ati incasat-o in plus si apoi modul cum aceasta suma o va recupera.
Trebuie sa aiba in vedere ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fără a putea depăşi împreună cu
celelalte reţineri pe care le-ar avea cel în cauză, jumătate din salariul respectiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinere din salariu cu zecimale andad andad Este posibil ca in statul de plata, fluturas sa evidentiem retinerile cu zecimale? (vezi toată discuția)
Executare salariat girbeaionicavioleta girbeaionicavioleta Avem un salariat nou . Am primit o adresa de la un executor jud. prin care suntem instiintati ca acesta este obligat la o suma totala de 3028 lei ca urmare a ... (vezi toată discuția)
Plata suma in plus la salariu elena-f-b elena-f-b Buna ziua, Unui salariat i s-au calculat si platit sume in plus la salariu, timp de 3 luni. Este corect sa se recupereze sumele in plus platite, ... (vezi toată discuția)