Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilire paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilire paternitate

buna ziua,
am nevoie de ajutorul dvs. situatia este urmatoarea: am dat nastere unui copil rezultat dintr-o relatie neconcretizata legal.
tatal biologic nu recunoaste copilul si nici nu o va face. locuieste in strainatate.
desi am introdus actiune in stabilirea paternitatii, instanta suspenda procesul pe motivul neindeplinirii procedurii de citare.
stiu adresa , i-am trimis citatiile dar plicul se intoarce merteu......
cum pot face dovada domiciliului din strainatate si cum pot indeplini procedura de citare in strainatate astfel incat sa se finalizeze odata procesul asta?
in momentul de fata dosarul e suspendat iar eu nu gasesc solutia
Potrivit Codului de procedura civila , in cazul în care prin tratate sau convenţii internaţionale la care este parte România sau prin acte normative speciale nu se prevede o altă procedură, cei care se află în străinătate, având domiciliul sau reşedinţa cunoscută, printr-o citaţie scrisă trimisă cu scrisoare recomandată cu dovadă de primire.
Dacă domiciliul sau reşedinţa celor aflaţi în străinătate nu sunt cunoscute, citarea se face prin publicitate.
În toate cazurile, dacă cei aflaţi în străinătate au mandatar cunoscut în ţară, va fi citat şi acesta.

Instanta nu are cum sa suspende procesul pe motivul neindeplinirii procedurii de citare, ci doar amana judecarea lui pana este indeplinita procedura de citare.
Este posibil ca instanta sa-i fi pus in vedere reclamantei sa precizeze si sa probeze existenta domiciliului sau resedintei paratului si in lipsa acestor relatii sa fii dispus suspendarea pe 155 indice 1.
Este o practica tembela des intalnita pe la instante.
Este evident ca in asemenea cazuri se impune citarea prin publicitate-modalitate legala de citare si pasirea la judecata cauzei. Insa din pacate, Elis este posibil ca doamna sa aiba dreptate si intr-adevar cauza sa fi fost suspendata.
In alta ordine de idei, treaba buna cu ratingul ala. Lipsesc si eu o saptamana si ratingul meu a scazut precum cotele Dunarii la Calafat intr-o vara secetoasa cu temperaturi medii sahariene. :D:D:tooth:
:bow:
Truevio, ai dreptate ... nu m-am gandit la posibilitatea de suspendare a procesului in baza art.155 ind.1 C.proc.civ.

Cred ca cel mai bine ar fi sa se citeze prin publicitate.
Pentru a se cita prin publicitate largita, trebuie mai intai repus dosarul pe rol.....daca nu s-a perimat deja.
Din cate am inteles, reclamanta a trimis citatiile prin scrisoare recomandata cu AR......dar s-au intors( banui ca e cu AR....intoarcerea scrisorilor imi confirma banuiala)....si daca instanta a suspendat dosarul pana la momentul in care doamna va face dovada domiciliului paratului, atunci...#-o
Roxana Zbarnea, Avocat
elis a scris:

:bow:
Truevio, ai dreptate ... nu m-am gandit la posibilitatea de suspendare a procesului in baza art.155 ind.1 C.proc.civ.

Cred ca cel mai bine ar fi sa se citeze prin publicitate.

Probabil ca instanta nu a permis sa se indeplineasca procedura de citare prin publicitate, pt. ca in alte conditii, probabil, procesul ar fi fost gata.