Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imprumut

am imprumutat un prieten cu o suma de bani facand un contract de imprumut la notariat pe o perioada limitata.acea perioada a expirat si as vrea sa stiu daca si acest contract poate expira sau daca pot oricand sa il actionez in judecata pentru a-mi recupera banii
doar 3 ani de la data scadenta. apoi, datoria se prescrie.
in vederea executarii silite, apelati la un executor judecatoresc
Conf. disp. art. 3 din Decretul167/1958,, ai termen 3 ani de la data implinirii termenului, Dupa care se prescrie dreptul la actiune..Sau daca iti face o plata cat de mica chiar cu o chitanta sub semnatura privata se intrerupe termenul de prescriptie, dupa care curge alt termen de prescriptie...