Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prezentarea materialului de urmarire penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prezentarea materialului de urmarire penala

Buna seara stimati colegi de forum!
In scurt timp va avea loc concursul “Challenges of the Knowledge Society”, The 5th International Conference, organizat de Universitatea "Nicolae Titulescu" la care particip cu o lucrare intitulata "Prezentarea materialului de urmarire penala". Rugamintea mea ar fi urmatoarea: sa imi povestiti ce probleme ati intalnit, in practica judiciara, legate de prezentarea materialului deoarece practica intodeauna este mai interesanta decat teoria.
De asemenea, daca aveti si alte completari si opinii, ba chiar propuneri de lege ferenda cu privire la acest subiect as fi incantata si interesata sa le citesc.
Va multumesc!
ContSters178374, utilizator
Se pare ca mai exista si astazi,pentru ca sunt destui care faceau acest lucru si mai de mult,sunt anumiti avocati care s-au plans.
Dar,probabil,prins in "multitudinea" :D dvs de procese nu ati avut timp sa aflati despre aceasta.
Radu Gabrian, Mediator
Prezentarea materialului de urm pen are ca ratiune fundamentala exercitarea dreptului la aparare si in special posibilitatea propunerii de noi probe in aparare.
Ca avocatul are chef sa ii arate clientului ca este silitor si rasfoieste dosarul de UP fara sa vrea probe in aparare...sigur ca poate genera discutii...
Dreptul de a studia materialul exista dar daca nu vrei probe in aparare si vrei sa arati la client ca esti silitor...si atat...procurorul poate observa si sa aiba obiectii...

Dosarul pleaca la instanta si se poate studia si acolo...

Singura distinctie ar fi atunci cand instanta nu se mai sesizeaza si nici nu se mai face...prezentarea...