Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... fonduri nerambursabile pentru tineri
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

fonduri nerambursabile pentru tineri

stiam ca incepand de luna aceasta tinerii pana in 35 de ani puteau sa acceseze fonduri nerambursabile pana la 10 000 euro. are cineva noutati? si imi poate recomanda cineva un consultant pentru proiect? multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Incepand cu data de 14.02.2011 se pot depune la ONRC dosarele pentru constituirea unei societati comerciale SRL-D in conditiile ordonantei.
Incepand cu data de 22.02.2011 se pot inscrie on line proiectele de afaceri pe site-ul AIPIMM.
Conditii pentru ca tanarul intreprinzator debutant sa acceseze alocatia financiara nerambursabila:
- varsta pana in 35 ani impliniti la data depunerii actelor de infiintare a SRL_D la ONRC
- sa nu mai fi detinut calitatea de asociat/administrator intr-o firma din Romania sau spatiul economic european
- sa infiinteze pentru prima data o societate in conditiile ordonantei

Obiecte de activitate exceptate de la finantare:
tranzactii imobiliare, intermedieri financiare, productie, distributie, comercializare armament, munitie, explozibili, alcool, tutun, asigurari, jocuri de noroc, pariuri, plante, preparate stupefiante.
Nu vreti sa stiti ce era astazi de dimineata la Registrul Comertului...
Problema cea mai mare nu tinea de aglomeratie ci de faptul ca angajatii de la ONRC nu stiau despre ce este vorba. Nu apucasera sa citeasca normele.

Pentru sediul social am fost trimis la administratia financiara sa inregistrez un act de comodat intre mine si mine in doua exemplare! cu toate ca apartamentul unde va fi sediul social e propietatea mea si in plus sunt asociat unic la viitoarea SC. Ca la noi la nimeni.
Parerea mea este ca cei care se duc maine sau poimaine sa-si inregistreze SRL-D se prea poate sa nu se incadreze in timp deoarece pe 22 incepe inregistrarea PA.
E corect ce se intampla?E retorica intrebarea.
Succes,
Stefan
Toate informatiile de care aveti nevoie le gasiti la

[ link extern ] /
cred ca m-am tampit si nu mai stiu limba romana sau mi-a tradus google din romana in romana

asta pentru primele 3 mesaje din acest subiect

voi chiar credeti ca va da cineva bani degeaba?????????????????
cred ca au ales sub 35 de ani ca astia sunt mai usor de prostit...
oricum, un lucru e cert-statul castiga din asta fara sa dea nici un ban... daca nu sunt fonduri...
pana atunci cheltuiti voi ceva, faceti voi ceva intrari la stat

pentru stefan: nu e corect, pur si simplu ASTA E!
cand vei 35 de 35 de ani vei vedea ca nu exista spiridusul cel bun al padurii....

reludd, utilizator