avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calcul salarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calcul salarii

printr-o hotarare a comitetului se pot imparti salariile din asociatie pe numarul de apartamente, sau acestea raman strict pe CPI
Cel mai recent răspuns: ogra , utilizator 21:28, 19 Februarie 2011
Salariile trebuie sa fie repartizate in liste asa cum scrie la lege, adica in functie de cota-parte indiviza de proprietate.
Salariul femeii de servici se imparte la nr. de persoane prezente.
Celelalte pe cpi
Salariul femeii de servici se imparte tot pe cota indiviza ca toate salariile.
Salariile se impar asadar numai pe cota indiviza.

Exista o singura situatie cand impartirea salariilor care se impart pe cota indiviza sa fie egale cu impartirea lor pe numarul de apartamente.

Suntem siguri ca o studenta la matematica de nota 10 se va prinde si ne va spune cand se intampla aceasta situatie.:D
Ultima modificare: Joi, 17 Februarie 2011
Rasarit, utilizator
@ankuta
Poate la dvs. in asociatie, la lege scrie clar ca salariile se impart pe cota-parte indiviza de proprietate. Idiotenia cu salariul pe numar de persoane a plecat tot de la acelasi mare specialist: Opaina.
Totusi, exista posibilitatea ca unele prestari de servicii sa fie repartizate altfel decat cota-parte indiviza, daca, in contractul incheiat, este prevazut faptul ca facturarea serviciului se face pe numar de apartament sau persoana. Asta e valabil in special cand asociatia are contracte incheiate cu firme.
Ultima modificare: Joi, 17 Februarie 2011
Armenteros, utilizator
Toate salariile se inpart pe cota parte indiviza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impartirea cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari BE-Lili BE-Lili Daca imobilul este resedinta de vara pentru majoritatea proprietarilor, si nu sunt trecute persoane la intretinere, repartizarea consumului comum pentru ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza cheltuielile pe cota parte indiviza Braduta Braduta va intreb deoarece nu inteleg daca administratorul calculeaza corect aceste cheltuieli. Am un apartament de 86mp.CPI este de 5,3. Administratorul calculeaza ... (vezi toată discuția)
Plata personalului care face curatenie intr-un bloc lucian1956 lucian1956 Buna seara, Am o intrebare referitoare la plata personalului care face curatenie intr-un bloc. La unele asociatii de proprietari plata se face pe cota ... (vezi toată discuția)