avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare eteren intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare eteren intravilan

Ma intereseaza cum se procedeaza ca sa vand un teren intravilan la tara mostenit de la parinti.
Suntem doi frati mostenitori in indiviziune
(parca asa se zice cand am mostenit la gramada, nu ne-am separat)
Unde ma prezint cu cumparatorul?
Ce acte trebuie?
Ce costuri implica?
Terenul nu este inscris in cartea funciara(nu are cadastru).
Cine plateste cadastru? eu sau cumparatorul?
cam cat costa inscrierea in cartea funciara si cum se procedeaza?
are cam 2500-3000mp
Cred ca nu pot vinde daca nu are cadastru facut, nu?
La semnarea actelor trebuie sa fim prezenti ambii mostenitori?
sau se poate face vreo procura, ceva?
De fapt vrem sa-i cedam terenul contra unor lucrari de zidarie.
Cum putem proceda ca nici vanzatorul nici cumparatorul sa nu fie stresati ca vor fi pacaliti
Se poate face vreun antecontract ceva?
Cel mai recent răspuns: Marius Zaharia , Avocat 17:52, 13 Februarie 2011
Buna ziua !
Avand in vedere intrebarile puse cu ... toptanul, ma vad nevoit si totodata obligat sa va spun ca este cazul sa va adresati unui cabinet notarial sau eventual unui cabinet de avocatura, caci si oamenii acestia au dreptul la un onorariu. Mai pune omul intrebari pe forum, dar mai cu masura.
In mare, va pot spune ca vanzarea o puteti face numai dupa intocmirea cartii funciare ce cade in sarcina vanzatorului.
In baza unui contract de vanzare- cumparare, pe care in calitate de vanzatori trebuie sa semneze ambii coindivizari, in fata notarului , actul fiind obligatoriu incheiat in forma autentica, ati realizat o vanzare valabila.
Valoarea tranzactiei este si in functie de valoarea imobilului, dar valoarea unui teren nu depinde numai de suprafata, ba mai mult, mai important in aceasta apreciere este amplasamentul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Extras carte funciara cu promisiunea de vanzare alexandra_d alexandra_d Buna ziua, Am pus ochii pe un teren cu o casuta inafara Bucurestiului,chiar daca proprietarul nu avea inca toate actele(dezmembrare, cadastru, extras carte ... (vezi toată discuția)
Cumparare teren ingridvanta ingridvanta Buna ziua, Am si eu o intrebare. As dori sa cumpar un teren (suntem 3 familii) si as dori sa stiu exact ce acte ale terenului sa imi arate si sa le aiba ... (vezi toată discuția)
Inscriere teren agricol in cf irina16 irina16 Vreau sa cumpar 17000 mp teren agricol de la proprieter , pe baza titlului de proprietate. Cum procedez pentru a imi putea inscrie pe numele meu aceasta ... (vezi toată discuția)