Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Certificat medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Certificat medical

Stimati colegi,

Am o problema pe care sunt convinsa ca o aveti si unii dintre voi. Mi se intampla foarte des ca angajatii sa-si ia concedii medicale prelungite fara sa fie nevoie. Exista vreo vale de atac impotriva acestui tip absenteism? Cum pot (sau mai bine spus ..am dreptul??) sa verific daca persoana respectiva este intradevar bolnava?

Multumesc
Verificarea unui salariat aflat in concediu medical la domiciliu nu imi pare cine stie ce .....
Salariatul sta acasa doar este anuntat ca este vizitat.
Solicitati angajatului un control al unui medic de medicina muncii.
art 27 legea 418/2004: medicului de medicina muncii NU i se poate cere sa verifice veridicitatea lipsei de la serviciu a angajatilor pe motive de boala.

Dar, la revenirea in activiatate dupa CM, se poate cere medicului MM sa stabileasca daca respectivul angajat mai e sau nu apt pt meseria si postul respectiv (avand in vedere boala).

Certificatul de CM, ca orice document medical, nu poate fi anulat, contestat etc de catre un alt medic, ci numai de catre o comisie. Daca aveti dubii in privinta medicului care a eliberat certificatul, va sfatuiesc sa faceti plangere la Colegiul Medicilor.
Problema e universala in RO, si rezolvari nu se intrevad
dboariu a scris:

art 27 legea 418/2004: medicului de medicina muncii NU i se poate cere sa verifice veridicitatea lipsei de la serviciu a angajatilor pe motive de boala.

Dar, la revenirea in activiatate dupa CM, se poate cere medicului MM sa stabileasca daca respectivul angajat mai e sau nu apt pt meseria si postul respectiv (avand in vedere boala).

Certificatul de CM, ca orice document medical, nu poate fi anulat, contestat etc de catre un alt medic, ci numai de catre o comisie. Daca aveti dubii in privinta medicului care a eliberat certificatul, va sfatuiesc sa faceti plangere la Colegiul Medicilor.
Problema e universala in RO, si rezolvari nu se intrevad

Cam asa vad si eu problema. Daca certificatul este eliberat de catre un medic (specialist) cum pot eu sa contest acest certificat?
In primul rand, nu sunt medic. In a doilea rand, vchiar daca ar exista posiblitatea unui control din partea unei comisii, ma indoiesc ca ar putea Casa de Sanatate sa dispuna un control doar pentru un caz izolat.
Colegii v-au dat baza legala penru a se putea face un control la domiciliu al celui in concediu medical.Nu contestati diagnosticul , ci recomandarea de a sta la pat...In prezent foarte multe concedii medicale nu au fost onorate, deoarece cei care l-au obtinut nu stau la domiciliu...
av.antoanelageaman a scris:

Colegii v-au dat baza legala penru a se putea face un control la domiciliu al celui in concediu medical.Nu contestati diagnosticul , ci recomandarea de a sta la pat...In prezent foarte multe concedii medicale nu au fost onorate, deoarece cei care l-au obtinut nu stau la domiciliu...

Am inteles.
Va multumesc pentru sfat.