avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Perimarea
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Perimarea

Am un proces comercial si s-a suspendat în baza art. 242 alin. 1, pct. 2 Cod procedură civilă adica nu ne-am prezentat nici una din parti. Au trecut de atunci vreo 9 luni si eu nu am stiut ca s-a suspendat pt ca nu am primit acasa nimic.
Acuma am redeschis procesul adica am repus cauza pe rol, am avut primul termen si mi-a spus judecatoarea sa depun concluzii scrise la propunerea de perimare.
C-am ce ar trebui sa scriu ca sa nu intre procesul in perimare adica sa se judece cauza incontinuare
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 10:49, 15 Februarie 2011
Avand in vedere ca dosarul a fost lasat in nelucrare din vina partilor mai mult de 6 luni a intervenit perimarea, conform art. 248 Cod procedura civila.
Nu mai puteti face nimic pentru a continua judecarea acelui dosar.
In cazul in care termenul de prescriptie nu s-a implinit, introduceti o noua actiune cu acelasi obiect.
buna ziua,
perimarea presupune ca dosarul sa stea in nelucrare mai mult de 1 an.
in cazul dvs. daca dosarul s-a suspendat si a trecut mai mult de 1 an atunci intervine perimarea actiunii si va trebuie sa deschideti alta actiune asemaratoare si sa o luati de la capat cu acte. daca au trecut doar 9 luni atunci nu a intervenit perimarea si va puteti judeca mai departe.
Fiind vorba de un dosar comercial temenul este de 6 luni - art. 248 alin. 3 Cod procedura civila.
vreau sa va mai intreb dupa cati ani se proscrie?
este vorba de un act emis de autoritatiile locale si a fost emis in anul 2009
pentru ca nu ati instat in judecata dosarul s-a inchis-perimat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exceptia de perimare monica_ka monica_ka Am primit o citatie in vederea discutarii exceptiei de perimare.....ma poate lamuri cineva despre ce e vorba. Multumesc anticipat!!! (vezi toată discuția)
Ce inseamna? cafeaculapte cafeaculapte In primavara 2014: tip solutie suspendat solutia pe scurt in baza prevederilor art 242 alin 1 pct 2 cod procedura civila suspenda judecarea ... (vezi toată discuția)
Termen suspendare dosar ancarapan ancarapan m-ar interesa sa stiu pe ce perioada este suspendat un dosar,eu fiind in aceasta situatie.Reclamantul a facut apel la o sentinta ,iar dosarul a fost ... (vezi toată discuția)