Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen suspendare dosar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen suspendare dosar

m-ar interesa sa stiu pe ce perioada este suspendat un dosar,eu fiind in aceasta situatie.Reclamantul a facut apel la o sentinta ,iar dosarul a fost suspendat,avand termen de judecata luna noiembrie 2000.Ce se intampla cu acest dosar?
Mai poate fi repus pe rol oricand?
Termenul este de 1 an. Daca a fost lasat in nelucrare instanta poate constata perimarea.
Depinde de motivul suspendarii. Din mesajul dvs. se subintelege ca dosarul s-a suspendat in anul 2000, ceea ce inseamna o perioada foarte lunga de timp. Daca suspendarea a intervenit in temeiul art. 242 Cod de procedura civila, atunci, la implinirea unui an instanta, din oficiu ar fi repus dosarul pe rol pentru constatarea perimarii. Probabil ca motivul suspendarii a fost acela ca solutionarea acestui dosar depindea de solutia ce s-ar fi dat in alt dosar si acela inca nu s-a solutionat definitiv si irevocabil. Cel mai simplu ca sa va lamuriti ar fi sa mergeti la arhiva instantgei si sa va interesati de soarta dosarului,.
Depinde de motivul suspendarii.
Daca suspendarea s-a datorat absentei partilor la proces dosarul s-a perimat.
if! Daca din cele 2 parti una face cerere de amanare depusa prin registratura cu multe zile inainte si anunta ca nu poate sa se prezinte pentru ca are un termen la alta instanta (termen stabilit anterior), fapt care se verifica in Ecris, se poate proceda in acest mod: 1. se ignora cererea, care ramane la dosar fara raspuns 2. se suspenda pentru ca au lipsit ambele parti (In cerere se mentioneaza si faptul ca partea nu are aparator- alta persoana care sa o reprezinte)?
peraspera, utilizator