avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce inseamna?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ce inseamna?

In primavara 2014: tip solutie suspendat
solutia pe scurt in baza prevederilor art 242 alin 1 pct 2 cod procedura civila suspenda judecarea recursului
document incheiere suspendare
In toamna 2014 : tip solutie incheiere
sol pe scurt respinge cererea de repunere pe rol mentine masura suspendarii
document incheiere de sedinta
este vb despre un proces din 2012 cand mi a fost suspendat permisul auto si am facut contestatie...ce inseamna hotararea data? Multumesc
Cel mai recent răspuns: cafeaculapte , utilizator 23:14, 17 Noiembrie 2014
Inseamna ca dosarul nu a fost repus pe rol, ci se mentine masura suspendarii intrucat niciuna dintre parti nu s-a prezentat la strigarea cauzei.
Va multumesc pt raspuns. Trebuie sa astept un nou termen de judecata? Au trecut 3 luni de la acea solutie
Nu, trebuie sa solicitati din nou repunerea pe rol si sa va prezentati la termenul de judecata sau sa solicitati judecarea in lipsa. In caz contrar, daca dosarul ramane in nelucrare va interveni perimarea.
Cat timp am la dispozitie sa solicit repunerea pe rol si dupa cat timp intervine perimarea? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tip solutie incheiere cafeaculapte cafeaculapte Buna ziua, ma confrunt cu o problema : nu inteleg solutia data de tribunal. Este vorba de un caz de suspendare al permisului auto..in primavara am facut recurs ... (vezi toată discuția)
Dupa suspendarea procesului - repunerea acestuia vdeny vdeny Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: Un sofer m-a dat in judecata la Timisoara,in anul 2014, deoarece acolo isi are el domiciliul. In feb ... (vezi toată discuția)
Cu drept de recurs cât timp durează suspendarea ? oanaportar oanaportar Bună ziua ! Recent, în Dosarul în care fratele tatălui meu este reclamant împreună cu alți 2 frați, într-un proces de moștenire, instanța a ... (vezi toată discuția)