Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura persoana juridica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura persoana juridica

la agentia de turism la care lucrez am de facut o factura unui client persoana juridica.clientul vrea sa achite numai un avans de 200 eur, valoarea totala a sejurului fiind de 500 eur.cum facturez cei 200 eur...facturez pe total cu o chitanta de 200 eur, apoi mai pot taia o alta chitanta cu diferenta?sau diferenta trebuie achitata prin banca.multumesc.
Cel mai bine este sa emiteti o factura pentru toata suma, respectiv pentru suma de 500 EURO (factura ce are la baza un contract), urmand sa eliberati si o chitanta pentru suma efectiv incasata (respectiv 200 EURO) pe care sa stipulati "plata partiala a facturii nr... din data de ...." .
O zi buna.
Ca sa puteti incasa numerar si diferenta trebuie sa faceti factura de avans 200 euro + chitanta incasare si la final faceti factura cu doua pozitii: pozitia 1: cv sejur 500 euro si pozitia 2: storno avans 200 euro. Rezulta 300 euro de incasat . Puteti sa-i incasati si nr si prin banca.
Succes!