Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dovada de la medicul legist !!!!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dovada de la medicul legist !!!!!!

Buna seara! o prietena a mea a fost lovita de sotul ei si a mers la medicul legist sa-i dea dovada, dar a cesta a refuzat motivand ca numai in cazul unor rupturi poate sa dea dovada! e normal asa ceva???? trebuia sa aiba rupta o mana sau altceva ca sa primeasca o hartie??? unde poate face o reclamatie?? va rog sa-mi raspundeti ca sa stie ce sa faca!!! multumesc
multzumesc mult, dar site-ul acesta nu ajuta pentru ca prietena mea nu e din Bucuresti! eu asi vrea sa stiu unde trebuie sa faca reclamatie impotriva acestui doctor? la colegiul medicilor, ca banuioesc ca la protectia consumatorilor nu are rost sa mearga! si asi mai vrea sa stiu daca e normal ceea ce a facut doctorul respectiv??? exista ceva lege care nu permite eliberarea certificatului medico-legal numai in cazul in care ai "RUPTURI" ???

Nu , poate fi constat chiar un eritem , o echimoza , o leziune superficiala.
Insa puteti demonsta si cu martori , in cadrul procesului de divort , ca vatamarea corporala este rezulatul violentei domestice.

Intr-adevar, agresivitatea este un motiv temeinice , in vederea desfacerii casatoriei.

In termen de o luna de la exercitarea actelor de lovire , insa nu mai tarziu de la refacere, aceasta se poate adresa medicului legist , in vederea eliberarii certificatului medico-legal.

Asadar, faceti o cerere in acest sens, in caz ca mai sunt urme ale leziunii.

Succes.