avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mi se interzice intrarea pe proprietatea mea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mi se interzice intrarea pe proprietatea mea

buna ziua
am probleme cu un chirias, caruia i-am inchiriat casa. In spatele casei exista o curte interioara de 300 mp si prin curte o alee care duce la WC, pe care il foloseste chiriasul.
In contract am trecut clauza ca acesta se poate folosi de alee ptr a merge la WC, si ca se obliga sa pastreze curatenia si in zonele de folosinta comuna ale imobilului
De cateva luni acest chirias a pus lacat la poarta de intrare in curtea unde se afla firma pe care a infiintat-o iar curtea din spatele casei o foloseste drept curte personala pentru petreceri de weekend si ca loc de depozitare pentru diferite lucruri.
I-am spus ca nu are dreptul sa abuzeze de acest spatiu deoarece nu i-am inchiriat curtea ci DOAR CASA . Mi-a spus raspicat ca in curtea firmei sale nu intru decat cu voia si placerea lui daca ...vrea si acest lucru
Ce pot face?
Cui sa fac sesizare?
In curte am pomi fructiferi
Ultima modificare: Vineri, 9 Mai 2008
carmen silva, utilizator
carmen silva a scris:

buna ziua
am probleme cu un chirias, caruia i-am inchiriat casa. In spatele casei exista o curte interioara de 300 mp si prin curte o alee care duce la WC, pe care il foloseste chiriasul.
In contract am trecut clauza ca acesta se poate folosi de alee ptr a merge la WC, si ca se obliga sa pastreze curatenia si in zonele de folosinta comuna ale imobilului
De cateva luni acest chirias a pus lacat la poarta de intrare in curtea unde se afla firma pe care a infiintat-o iar curtea din spatele casei o foloseste drept curte personala pentru petreceri de weekend si ca loc de depozitare pentru diferite lucruri.
I-am spus ca nu are dreptul sa abuzeze de acest spatiu deoarece nu i-am inchiriat curtea ci DOAR CASA . Mi-a spus raspicat ca in curtea firmei sale nu intru decat cu voia si placerea lui daca ...vrea si acest lucru
Ce pot face?
Cui sa fac sesizare?
In curte am pomi fructiferi ?

Puteti sa reziliati contractul si sa-l evacuati din imobil sau, alternativ sa-i impuneti sa va elibereze spatiul ocupat fara drept si sa solicitati despagubiri pentru daunele cauzate. Pentru aceasta finalitate trebuie sa va adresati cu o cerere judecatoriei in circumscriptia careia se afla imobilul.
Ar fi bine ca inainte de a intreprinde cele de mai sus sa consultati un avocat, caruia sa-i prezentati contractul de inchiriere si celelalte acte (de proprietate, etc.).
La ultima intrebare nu va pot raspunde pentru ca nu stiu. ;)
Ultima modificare: Joi, 8 Mai 2008
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Folosirea abuziva a unui teren Graminede Graminede Casa a fost inchiriata unei societati. In contract s-a mentionat ca o clauza : [b]Se inchiriaza o casa de 80 mp cu anexe; chiriasului i se pune la ... (vezi toată discuția)
Proprietate comuna SimonaI SimonaI Buna ziua, Ma numesc Simona si dores sa va solicit sfatul in urmatoarea problema. Este vorba de o curte comuna cu proprietarul de jos al casei, noi fiind ... (vezi toată discuția)
Buna seara, am facut un contract de comodat cu o firma careia ... anaysya anaysya buna seara, am facut un contract de comodat cu o firma careia i-am inchiriat un imobil (casa). Nu am stipulat ca poate folosi si curtea din spatele casei, ci ... (vezi toată discuția)