Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii REVISAL
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

REVISAL

CUM MODIFIC IN REVISAL UN SALARIAT PE CARE L-AM TRANSMIS DIN GRESEALA DE 2 ORI?
CUM MODIFIC LA UN SALARIAT LA CARE S-A TRECUT INCETARE CONTRACT IN LOC DE SUSPENDARE CONTRACT PTR. CCC 2 ANI?
-precizez ca in primul caz acelasi contract apare inregistrat de 2 ori cu aceleasi date, iar in cazul 2 la ITM apare contractul incetat?
Am patit-o si eu. De la ITM am fost invatata astfel:
In cazul 2 intrati in:
1. corectie/modificare
2. reintegrare in activitate
3. Hotarare judecatoreasca
si la explicatii scrieti ca "din eroare s-a incetat prezentul contract. Incetarea viza alt salariat"
In cazul 1 nu cred ca apare acelasi contract de 2 ori, este imposibil. Posibil este daca aceste contracte au numere diferite de inregistrare si priveste acelasi salariat.
multumesc de raspuns , dar in cazul 1 -contractul are acelasi nr. de inregistrare, am verificat, dar l-am transmis de 2 ori in zile diferite, cum as putea corecta?
Ai transmis de 2 ori angajarea privind acelasi contract si acelasi salariat? Si apare cu 2 contracte active? Poate nu inteleg eu ...
Daca e asa, ori e o problema cu programul ori nu stiu.
Eu am transmis incetarea unui salariat de vreo 4 ori si el apare tot angajat #-o
adica activ =D>
lauraadriana, utilizator
Daca faci anulare contract pentru primul caz in care ai trmis de 2 ori in 2 zile diferite si mai trimiti o data ce se intampla?Dar cel mai bine este sa intri pe internet , revisal, lista salariati si de vazut daca sala riatul apare de 2 ori. Daca nu se poate cu anulare contract atunci stiu ca se face o adresa la ITM serviciul informatic pentru corectie,
Verifica totusi pe ITM on-line la Registru daca salariatul de la pct.1 apare cu 2 contracte active. Chiar daca transmiti de 2 ori, acelasi salariat cu acelasi contract, nu poate sa apara cu 2 contracte active, doar daca numarul de inregistrare al contractelor sunt diferite.
Referitor la punctul 2. Angajatorul poate face o decizie de anulare a deciziei de incetare CIM, dupa care transmiteti in REVISAL