Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

In 2006 in urma divortului ,fiica mea a fost incredintata tatalui sau in urma audierii ei si a solicitarii acesteia de a sta cu tatal sau. Prin hotararea de divort care este definitiva si irevocabila se specifica faptul ca nu se solicita pensie de intretinere pentru minora;acum fiica mea are 16 ani si sotul meu m-a dat in judecata pentru pensie alimentara . Vreau sa stiu dak poate sa obtina o hotarare favorabila,nu pentru ca nu vreau sa contribui la intretinerea copilului meu dar pentru ca stiu k nu are nevoie de pensia de la mine,are o situatie materiala foarte buna,detine o functie de conducere intr-o institutie,dar stie k eu nu am serviciu si o face numai sa-mi creeze greutati mie
Puteti si aveti dreptul sa formulati o cerer de vizitare a minorei,dar care pana la urma va accepta sau nu relatiile personale cu dvs.
In primul rand,trebuie sa ii recastigati increderea si sa gaseasca in dvs,mama care i-a lipsit.
Pe de alta parte,un lucru este clar si este prevazut de lege:pensia de intretinere este numai a minorului si in folosul sau si nu poate constitui obiectul niciunei tranzactii intre parinti.