Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiune cu consecinte grave
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiune cu consecinte grave

Asi dori sa stiu daca o sentinta pentru infractiune cu consecinte grave data in lipsa reclamatului poate fi definitiva sau se poate rejudeca daca reclamantul o cere personal?
Orice sentinta pronuntata de prima instanta poate fi atacabila,cu apel,recurs in functie de fapta.
Deci inculpatul lipsa la proces poate ataca sentinta.
Daca procedura de citare a fost legal indeplinita si nu exista alte vicii procedurale,inculpatul poate urma caile de atac oordinare si apoi cele extraordinare(contestatii in anulare si la executare),daca sunt intrunite conditiile legale.

Detaliati despre ce este vorba pentru a putea discuta la obiect.
acuzatul a disparut si a fost judecat cazul in lipsa si condamnat la 12 ani Ce sanse are daca apare, se poate sa redeschida dosarul si sa aiba parte de o judecata dreapta?
Daca sentinta e definitiva atunci sansele sunt extrem de mici sa mai obtina ceva pe vreo cale extraordinara de atac.
Teoretic ar fi sanse, dar trebuie sa studieze un avocat dosarul
Nimeni nu poate avalua sansele acuzatului ,fara a cunoaste continutul dosarului la care va referiti.
In principiu ,dl.avocat are perfecta dreptate cu privire la putinatatea sanselor