Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... anulare permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

anulare permis conducere

am fost oprit de o patrula de politie in luna septembrie
deoarece am avut o alcolemie de 0,8 in aerul expirat am fost dus la recoltare de probe biologice ...
si pana azi nu am primit nici o instiintare nimic
cum aflu si eu ce se intampla???
multumesc anticipat
Mergeti la Parchetul de pe langa Judecatoria unde ati fost depistat in trafic si solicitati sa va comunice care este stadiul dosarului si care este organul de cercetare ce il instrumenteaza.
Conducătorul de autovehicul este insotit de politistul rutier la cea mai apropiata institutie medicala autorizata sau institutie medico-legala pentru a i se recolta probe biologice in vederea stabilirii alcoolemiei,daca prin testarea cu un mijloctehnic certificat sau cu un mijloc tehnic omologat si verificat metrologic s-a constatat ca valoarea concentratiei alcoolice este mai mare de 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat.Dupa recoltarea probelor biologice,politistul rutier retine permisul de conducere si elibereaza dovada inlocuitoare fara drept de circulatie.Daca pe baza probelor biologice recoltate se va stabili o concentratie alcoolica mai mare de 0,80 mg/l se va intocmi dosar penal cf.art.87 alin.(1) din OUG nr.195/2002 mod.si compl..O sa luati la cunostinta de rezultat doar daca vi se stabileste in sarcină o raspundere penala,deoarece trebuie sa fiti chemat la audiere.
si cat dureaza pana sunt chemat la audieri?
Nu exista un termen precis stabilit de lege,fosoindu-se sitagma de "termen rezonabil"
Va pot arata insa ca, cercetarile penale in astfel de cazuri in functie de unitatile de politie si de parchet,avand in vedere afluxul de dosare,dureaza intre 6 luni si 1 an.
si cand voi primi sentinta se va tine cont de perioada asta???
flaviu-valentin, utilizator