Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... anulare permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

anulare permis conducere

am fost oprit de o patrula de politie in luna septembrie
deoarece am avut o alcolemie de 0,8 in aerul expirat am fost dus la recoltare de probe biologice ...
si pana azi nu am primit nici o instiintare nimic
cum aflu si eu ce se intampla???
multumesc anticipat
Raspunsul este negativ.
In general calculul se poate efectua de la data ramenrii defuinitive a sentintei de condamnare.
De altfel, mai sus,v-am explicat care sunt termenele.
SI eu sunt in aceeasi situatie cu a lui Flaviu-valentin eu am fost chemat si la procuratura unde mi sa adus la cunostiinta de ce sunt invinuit.Am ramas un pic socat ca procurorul nu prea m-a intrebat mai nimic si nu mi-a dat de inteles ca se va intampla ceva rau.Prima proba a fost de 1,00 iar a 2 de 0,80.la mine dosaru se afla de la inceputul lui noiembrie la procuratura si inca nu stiu nimic.
INTREBARE:
daca de la politie dosaru a plecat cu nup ,procurorul poate da acelasi verdict??daca merg si fac o cerere de urgentare a cazului afecteaza cu ceva decizia procurorului.multumesc
Procurorul nu este obligat sa tina seama de propunerea politiei,astfel ca solutia depinde de acesta.
Daca solicitati urgentarea cercetarilor nu aveti ce consecinte sa suportati.