avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... anulare permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

anulare permis conducere

am fost oprit de o patrula de politie in luna septembrie
deoarece am avut o alcolemie de 0,8 in aerul expirat am fost dus la recoltare de probe biologice ...
si pana azi nu am primit nici o instiintare nimic
cum aflu si eu ce se intampla???
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 00:21, 17 Februarie 2011
Raspunsul este negativ.
In general calculul se poate efectua de la data ramenrii defuinitive a sentintei de condamnare.
De altfel, mai sus,v-am explicat care sunt termenele.
SI eu sunt in aceeasi situatie cu a lui Flaviu-valentin eu am fost chemat si la procuratura unde mi sa adus la cunostiinta de ce sunt invinuit.Am ramas un pic socat ca procurorul nu prea m-a intrebat mai nimic si nu mi-a dat de inteles ca se va intampla ceva rau.Prima proba a fost de 1,00 iar a 2 de 0,80.la mine dosaru se afla de la inceputul lui noiembrie la procuratura si inca nu stiu nimic.
INTREBARE:
daca de la politie dosaru a plecat cu nup ,procurorul poate da acelasi verdict??daca merg si fac o cerere de urgentare a cazului afecteaza cu ceva decizia procurorului.multumesc
Procurorul nu este obligat sa tina seama de propunerea politiei,astfel ca solutia depinde de acesta.
Daca solicitati urgentarea cercetarilor nu aveti ce consecinte sa suportati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis suspendat lucyboy lucyboy Buna ziua. In ziua de 14. nov. 2009 am fost oprit in trafic de catre politia rutiera ( era un singur agent) si am fost avut 0,55 in aerul expirat, mi sau ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis pentru conducerea unui autoturism sub influenta alcolului stanleyy stanleyy Daca in aerul expirat, valoarea alcolemiei indica 0,48 mg/l iar in urma analizelor de sange valoarea alcolului la ambele probe se situeaza sub 0,8 mg/l, care ... (vezi toată discuția)
Conducere sub influenta alcoolului kokolyko kokolyko Buna seara, In data de 01.01.2011, la ora 5.00 am fost depistat de un echipaj al politiei rutiere, iar la testare a reiesit o valoare de 0.44 mg alcol pur ... (vezi toată discuția)