Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... DECONTARE MOTORINA PT. II.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

DECONTARE MOTORINA PT. II.

Buna !
Va rog sa-mi spuneti daca pot deconta motorina pt. interprindere individuala, si cum fac acest lucru ? #-o
stefystef46 a scris:

Buna ziua.
Daca am PFA si sunt conducator(sef) intr.o exploatatie agricola, se poate deconta motorina? Daca da , cum anume sa procedez.
Multumesc.
Ast rasp

Depinde ce fel de consumator aveti. Restrictiile privind deducerea acestui tip de cheltuiala se aplica doar autoturismelor.
Daca motorina este folosita in activitatea pe care o desfasurati, adica sunt alimentate utilajele din dotare, atunci aceasta se deduce intregral.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal