Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... compensare concediu neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

compensare concediu neefectuat

X salariat nu a efectuat concediul de odihna pe anul 2006.

in 2007 este concediat fara a fi efectuat concediul din 2006.

Cf art 141 Cm
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

X ataca decizia de concediere si solicita si plata salariului aferent lui 2006.

Instanta admite capatul de crr privind concedierea ilegala insa respinge pe cel rpivind plata concediului - motivand "Cum instanta a dispus reintegrarea salariatului, ceea ce presupune continuarea raporturilor de munca, capatul de crr se respinge"

Considerati ca a procedat corect instanta ?
dumitru2000 a scris:

Instanta admite capatul de crr privind concedierea ilegala insa respinge pe cel rpivind plata concediului - motivand "Cum instanta a dispus reintegrarea salariatului, ceea ce presupune continuarea raporturilor de munca, capatul de crr se respinge"

Considerati ca a procedat corect instanta ?

Corect daca a fost reintegrat si se continua activitatea? Perioada dintre desfacerea CIM si data reintegrarii este platita de angajator??Nu se mai pune problema CO.
Daca salariatul a solicitat reintegrarea, instanta a procedat corect intrucat odata salariatul reangajat, isi poate efectua in natura concediul sau in cazul in care alege sa paraseasca locul de munca in care a fost reangajat (probabil ca s-a cerut repunerea partilor in situatia anterioara), are posibilitatea sa primeasca compensarea in bani a concediului neefectuat.