avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TVA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TVA

buna ziua
Fratele meu are un PF "ionescu" din 2007 cu sediul pe apartament.
anul acesta vrea sa reamenajeze acest sediu si ar vrea sa stie daca poate sa faca facturile pe acesta"societate "si sa-si i-a TVA-ul inapoi.
Ce trebuie sa faca?
multumesc
Cel mai recent răspuns: rlaura , utilizator 15:22, 9 Mai 2008
Daca PF iunescu, este inregistrat in scopuri de TVA la Administratia Financiara, poate sa-si deduca TVA-ul. Dar daca nu e inregistrat in scopuri de TVA (cod de TVA), nu poate sa-si deduca TVA-ul.
multumesc
rlaura a scris:

buna ziua
Fratele meu are un PF "ionescu" din 2007 cu sediul pe apartament.
anul acesta vrea sa reamenajeze acest sediu si ar vrea sa stie daca poate sa faca facturile pe acesta"societate "si sa-si i-a TVA-ul inapoi.
Ce trebuie sa faca?
multumesc


Ori este PF ori societate?? Este declarat platitor de TVA???
este PF
societate am scris in ghilimele
merci

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inspectie anaf sediu social florentinadaniela florentinadaniela Buna ziua, Am depus pentru inregistrarea in scopuri de TVA o declaratie pe propie raspundere pentru ca desfasor activitatea la sediul social. Mi s-s spus ca ... (vezi toată discuția)
Factura persoana impozabila ce are codul de tva anulat din oficiu Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Am o nelamurire I]in cazul unei firme careia din 1 februarie 2014 i-a fost anulat din oficiu codul de inregistrare in scopuri de TVA pentru motivul ca doua ... (vezi toată discuția)
Deducere tva OlteanCatalin OlteanCatalin Doresc sa vand un apartament ca si pf catre o firma poate deduce tva-ul, acea firma? (vezi toată discuția)