Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TVA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TVA

buna ziua
Fratele meu are un PF "ionescu" din 2007 cu sediul pe apartament.
anul acesta vrea sa reamenajeze acest sediu si ar vrea sa stie daca poate sa faca facturile pe acesta"societate "si sa-si i-a TVA-ul inapoi.
Ce trebuie sa faca?
multumesc
Daca PF iunescu, este inregistrat in scopuri de TVA la Administratia Financiara, poate sa-si deduca TVA-ul. Dar daca nu e inregistrat in scopuri de TVA (cod de TVA), nu poate sa-si deduca TVA-ul.
multumesc
rlaura a scris:

buna ziua
Fratele meu are un PF "ionescu" din 2007 cu sediul pe apartament.
anul acesta vrea sa reamenajeze acest sediu si ar vrea sa stie daca poate sa faca facturile pe acesta"societate "si sa-si i-a TVA-ul inapoi.
Ce trebuie sa faca?
multumesc

Ori este PF ori societate?? Este declarat platitor de TVA???
este PF
societate am scris in ghilimele
merci