Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inceperea serviciului dupa maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inceperea serviciului dupa maternitate

ma poate ajuta cineva cu o intrebare? cand trebuie sa ma intorc la servici? in momentul cand a implinit copilul 2 ani sau cands-au implinit 2 ani de cand am intrat in concediul prenatal?
Poti sta in CIC pana implineste copilul 2 ani - bineinteles ca te poti intoarce la serviciu si mai devreme daca doresti si te avantajeaza.
La momentul cand copilul implineste 2 ani. Concediul prenatal nu se cumuleaza cu cel de maternitate.
manuela varsta a scris:

ma poate ajuta cineva cu o intrebare? cand trebuie sa ma intorc la servici? in momentul cand a implinit copilul 2 ani sau cands-au implinit 2 ani de cand am intrat in concediul prenatal?

In momentul in care copilul a implinit varsta de 2 ani va puteti relua activitatea in cadrul unitatii unde sunteti salariata. De asemenea, va puteti relua activitatea si inainte de terminarea CIC (de implinirea varstei de 2 ani a copilului).
Reluarea activitatii se face la momentul in care copilul a implinit varsta de 2 ani.