Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... CASS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

CASS

ce persoane sunt scutite de la plata cass??
mortii (daca au platit contributia la sanatate pentru toate veniturile inregistrate inaintea mortii), altfel cei de la sanatate pot sa ceara plata cass pe ultimii 5 ani inaintea mortii
:)
Imi vine sa rad si in acelasi timp sa ma abtin...
Cei care nu au nici un fel de venit pentru o anumita perioada ce ar trebui sa faca...sa ia un credit pentru a plati cass? :O
Revenind la raspunsul asteptat de lazarica:
Cf. unei ordonante de urgenta de la finele anului trecut se pare ca, de la 1 ianuarie 2011, urmatoarele categorii de persoane sunt exceptate de la plata asigurarilor de sanatate:
-revolutionarii raniti
-revolutionarii raniti retinuti
-pensionarii cu pensii mai mici de 740 de lei
-copiii, tinerii, studentii, daca nu realizeaza venituri
[ link extern ]
L.C.