Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Etica si deontologia profesiei de avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Etica si deontologia profesiei de avocat

As dori sa stiu care sunt prevederile in cazul urmator:

Aveam o problema care trebuia finalizata urgent. Am vorbit cu un avocat, i-am explicat urgenta si mi-a spus ca el va face tot ceea ce se poate, restul ramanand la hotararea judecatorului.

Dar ulterior judecatorul mi-a spus ca problema mea se poate rezolva foarte urgent prin mediere. Ceea ce am si facut. Adica a ramas in pronuntare cu cateva saptamani fata de primul termen de judecata la dosarul intocmit de avocat.

Intrebari:
fiind un caz urgent, avocatul era obligat moral sa imi spuna de calea alternativa? adica de mediere?

daca el nu stia ca medierea ma rezolva in termenul necesar, se face acesta vinovat de necunoasterea meseriei si de dezinformare a mea?

daca eu mi-am rezolvat singur treburile, pot sa-i cer o parte din onorariul inapoi? Doar mi-a redactat si mi-a pus solicitarea la judecatorie, dar celelalte acte le-a gresit si m-a informat gresit, corectandu-ne judecatorul.
Fara sa ma bag in dispozitiile concrete a legea avocatiilor, nici in cazuri concrete, pot sa iti spui ca avocat in general nu este obligat moral la mediere. Acest lucru o ai in vedere clientul care se duce la avocat pentru c-a incercat caleile amicabile. Normal trebuie sa caut acest lucru metodologic, dar nu ca obligatia morala grave. De aia nu se deduce necunoasterea legea nici meseria. Daca ai rezolvat singur e clar ca poti sa il cer socoteala.
alvarolipo a scris:

Fara sa ma bag in dispozitiile concrete a legea avocatiilor, nici in cazuri concrete, pot sa iti spui ca avocat in general nu este obligat moral la mediere. Acest lucru o ai in vedere clientul care se duce la avocat pentru c-a incercat caleile amicabile. Normal trebuie sa caut acest lucru metodologic, dar nu ca obligatia morala grave. De aia nu se deduce necunoasterea legea nici meseria. Daca ai rezolvat singur e clar ca poti sa il cer socoteala.

multumesc de raspuns. am vazut ca au fost care au raspuns, dar au sters apoi .