Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... radiere auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

radiere auto

buna ziua. as avea si eu o intrebare.
as dori sa radiez o masina de la primarie dar nu stiu cum ptr ca am pierdut contractul de vanzare-cumparare si nu mai stiu cum il cheama pe cumparator si nu am cum sa dau de el.
eu am doar o copie dupa talonul masinii.
cum as putea face sa radiez masina.
cei de la primariei mi-au spus sa ma duc la politie sa declar k vreau sa radiez masina si sa o dea in urmarire dupa care cand o vor gasi sa-i retina talonul .
nu cred k treaba asta s-ar putea rezolva in cateva luni,ma indoiesc de acest lucru.
imi puteti da o solutie va rog?
va multumesc!!
Solutia recomandata de primarie este singura valabila daca vreti sa va radiati masina, daca nu vreti sa o platiti pana la adanci batraneti.
Ar mai fi o cale: verificati , pe baza certificatului de inmatriculare, la ce asigurator are RCA valabil si apoi , la acesta, aflati cine este platitorul politei.
Conform legi radierea masini trebuia facuta la momentul vanzari, eu cred ca varianta indicata de colegul meu NUCU$ e cea mai valabila! B-)