Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept mostenire

x a decedat. Nu a avut familie nici copii doar: surori bune -2, frati de tata -3 si de mama -3 , care la randul lor au toti copii. Cine are drept la mostenirea averii lui x si in ce procente?
nu ati mentionat daca exista sot supravietuitor dar prezupunand ca nu exista toti fratii au drept de mostenire. averea se imparte la 8. daca vreunul din frati a decedat intre timp , in locul acestuia prin reprezentare vine copilul/copii acestuia dar procentul ramane acelasi respectiv 1/8 (daca vreun frate decedat are de ex 3 copii cei 1/8 se imparte intre cei 3.)
Parintii lui x mai traiesc?
Dintre frati/surori a decedat cineva?
nu a fost casatorit niciodata nu a avut copii, parintii sunt morti si toti fratii doar nepotii, copii faratilor traiesc. Toti nepotii au drepturi egale?? chiar daca parintii lor nu au fost frati buni cu decedatul???
da, au drepturi egale chiar daca nu sunt frati buni, stiu suna ca o anomalie dar asta este. codul civil la mosteniri daca doriti sa va convingeti
Multumesc pentru raspunsuri.