Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept mostenire

x a decedat. Nu a avut familie nici copii doar: surori bune -2, frati de tata -3 si de mama -3 , care la randul lor au toti copii. Cine are drept la mostenirea averii lui x si in ce procente?
De fapt, pt ca la mostenire vin frati ( descendentii lor) din mai multe categorii: 2 buni/primari, 3 consangvini ( de tata) si 3 uterini ( de mama), impartirea se face pe linii.
Descendentii celor buni vor culege si din linia materna si din linia paterna, din start vor avea mai mult decat un descendent al unui alt frate. Deci nu vor avea cote egale, logic.
Succes la speta!
asta ma gandeam ca ar fi si logic mai ales ca ceilalti nepoti care nu provin de la fratii buni nici nu au pastrat legatura s-au sa ofere ajutorul defunctului.