Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DESPRE CONCEDIERE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DESPRE CONCEDIERE

Buna ziua!
Am fost instiintat ca voi fi concediat.Problema mea este ca pe data de 31.01.2011 am semnat un preaviz in care este trecut faptul ca perioada de preaviz(20 zile) incepe la data de 20.01.2011 si expira la data de 16.02.2011.
Este corect ce se intampla?Sau perioada de preaviz trebuie sa inceapa in mod normal de la luarea la cunostinta si semnarea preavizului, mai exact 31.01.2011?
Normal asa e. Curgerea termenului de preaviz trebuie sa incepa de la data incunostiintarii salariatului, pentru ca acesta are dreptul ca, pe intreaga perioada a preavizului, sa lucreze 4 ore pe zi, fara ca acest lucru sa-i afecteze salariul, iar restul de 4 ore sa incerce sa-si gaseasca de lucru.
Dar daca ati semnat deja luarea la cunostinta a preavizului... nu mai puteti face nimic
Multumesc!
Prevederea cu timpul de munca de 4 ore/zi pe perioada preavizului nu prea mai sta in picioare, intrucat nu mai exista CCMN dupa sustinerea Ministerului Muncii.