Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de proprietar

am apartament pe numele meu,si doresc sa ma casatoresc,respectivul are si el un apartament pe numele lui.in cazul in care as divorta,se imparte ceva din cele 2 apartamente care sunt dobandite dinainea casatoriei???
Bunurile pe care fiecare sot le detine inainte de casatorie sunt si raman bunuri proprii si, in cazul unui divort nu se impart. Fiecare ramane cu apartamentul lui. Problema s-ar pune doar daca ati vinde apartamentele, sau unul din ele pentru a va achizitiona altul.
Nu , ele sunt si raman proprietate dobandita inainte de casatorie'
Nu, conform Art. 31 Cod familiei:
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;

este interesanta intrebarea dvs.
se pare ca in ziua de azi gradul de suspiciune si averea fiecaruia atinge cote maxime
bunurile obtinute pe perioada casatoriei sunt privite prin prisma legii ca facand parte din comunitatea matrimoniala de bunuri care in cazul unui divort vor fi supuse impartelii
celelalte bunuri(detinute cu orice titlu) de dinainte de casatorie,dar chiar si cele obtinute din timpul casatoriei ca urmare de ex a unei mosteniri,raman bunuri proprii.
din aceasat privinta,nu aveti de ce sa va faceti griji si sa va suspicionati reciproc.
in urma unui eventual divort casa dvs ar ramane tot a dvs si a dansului tot a dansului fiindca sunt bunuri imobile cumparate inainte de incheierea casatoriei.