Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... nu vreau sa mai platesc pierderile de la apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

nu vreau sa mai platesc pierderile de la apa rece

E adevarat ca daca schimb apometrele sau aduc la asociatie un butetin de verificare metrologica a apometrelor nu voi mai plati pierderile de la apa rece.
Dati-mi un sfat ce pot face sa nu mai platesc pierderile de la apa rece.
Pt.luna ianurie mc de apa rece a fost de 8.77 lei/mc.
aha.. ok... da, intr-adevar, Apa Nova nu ne-a lasat sa ne separam cu consumul... mai mult, in subsolul imobilului de 12 apart sunt 2 bransamente de apa, si ca urmare a majoritatii proprietarilor, unul dintre proprietari a luat ambele bransamente pe numele lui ! Culmea culmilor ! Initial facusem noi cerere sa luam unnul din bransamente care oricum statea de pomana, dar Apa Nova nu fost de acord ... Oricum, bine ca mi-am pus apometre si platesc conform apometrelor plus 10 % pierderi.. restul nu au decat sa-si scoata ochii..
ogra a scris:

Bransament separat. Contorizare individuala.

Adica poti face un bransament separat pt un singur apartament aflat la etajul 7 ???
Se poate face bransament separat inaintea apometrului de scara a.i. consumurile sunt contorizate separat.De la bransament se urca cu o teava PEX-al de exemplu pana in apartament.Numai pentru apa rece.