Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imobil revendicat de catre fostii proprietari - recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imobil revendicat de catre fostii proprietari - recurs

Buna seara! Locuiesc intr-un imobil care este revendicat de catre fostii proprietari. Solutionarea data la apel a fost in favoarea mea, am castigat imobilul. Se precizeaza "cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare".

Avand in vedere ca am primit comunicarea pe data de 16.04, inseamna ca a trecut termenul si fostii proprietari au pierdut dreptul de a face recurs, iar hotararea devina irevocabila?
Sau este vorba de 15 zile lucratoare, caz in care, avand in vedere ca au fost zile libere de sarbatori, ultima data ar fi 14 mai?

Este posibil sa nu primesc prin posta citatia daca ei au facut recurs?
si cum as putea verifica daca au facut recurs sau nu?
Multumesc anticipat!
Nici la aceasta data nu au facut recurs. Unde ma pot interesa daca au primit sau nu comunicarea?
Si daca li s-a comunicat, cand si cum pot inchide procesul, ca decizia sa ramana irevocabila?

Va multumesc!
Mergeti la sediul instantei unde s-a judecat apelul ( la arhiva) .Ei sunt in masura sa va spuna daca a fost sau nu indeplinita procedura de citare.Daca ati avut avocat il puteti ruga pe el sa faca acest lucru.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat