Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Factura si contract pierdut
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Factura si contract pierdut

Este valabila o factura care indica o obligatie de plata atunci cand contractul s-a pierdut de catre ambele parti? Daca da, sau nu, care e temeiul legal?

Ce probleme pot apare?
Puneti probelma ca un specialist.
Un simplu om ar spune: Vasile imi datoreaya 100 lei pentru ca i-am arat gradina.

Altfel,
factura este valabila, este o proba care dovedeste dreptul de creanta.
porniti de la lucrurile simple
succes

~ Conținut șters la cerere ~
Bineinteles ca este valabila. Nu exista un temei legal, insa legea prevede expres care sunt contractele a caror valabilitate depinde de incheierea in forma scrisa
Mai mult decat atat unii practicieni considera ca factura reprezinta o forma de contract (atesta existenta unei conventii)