Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine stabileste taxa de expertiza ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine stabileste taxa de expertiza ?

Cine stabileste taxa de expertiza in cazul unor bunuri ?
Mentionez ca este vorba de un apartament,de un sistem de calcul(calculator),de aparatura medicala pentru laborator de tehnica dentara...
1.Va intreb asta ,pentru ca in cazul expertizei calculatorului este vorba de o taxa de 750 lei,iar in cazul apartamentului si aparaturii medicale este vorba de 700 lei...
2.Se poate expertiza un bun (in acest caz este vorba de calculator) fara a fi examinat ? adica in lipsa ? I s-a aplicat o uzura fizica de 30% si una morala de 50%...
la expertize vorbim de onorarii, nu de taxe. Acestea sunt stabilite de instanta ( daca aveti vreun dosar pe rol), de notari, de parti. Onorariile pot fi negociate si, in cazul in care sunt efectuate a proba la dosarul litigios, pot fi cenzurate de instanta, daca se constata ca e excesiv, fata de munca prestata.
din ceea ce spuneti, fiind vorba de bunuri mobile, expertul ar fi trebuit sa le vada, dar acum, e important contextul in care s-a efectuat acea expertiza, daca bunurile mai exista, daca i-ati permis sa le vada, etc. In cazul in care din varii motive, expertul nu a putut vedea bunurile, atunci a efectuat expertiza de evaluare dupa metodele standard ale stabilirii valorii reale a bunurilor: valoarea din nou minus uzura si a rezultat ceea ce vi s-a comunicat.
Puteti face obiectiuni si sa rasturnati parerea expertului, daca apreciati ca acesta nu a evaluat corect valoarea bunurilor expertizate.